Weszły w życie przepisy dotyczące altan

Obowiązują już przepisy, które mają chronić altany przed rozbiórką. Chodzi o altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Mowa o nowelizacji ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja jest konsekwencją orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z ub.r. 

To rozwiązanie problemu ok. 900 tys. działkowców, którym groziłby zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej. Przepisy umożliwią legalizację obiektów, które będą spełniać wymagania zapisane w nowelizacji.

Powierzchnia budynku to  maksymalnie 35 m2, a wysokość 4-5 m. Do powierzchni altan działkowych nie będą wliczane tarasy, werandy oraz ganki, gdy nie będą przekraczały 12 m2.

To dobre rozwiązanie dla posiadaczy altan – mówi Bartłomiej Piech, pełnomocnik wnioskodawców inicjatywy „Stop rozbiórkom altan”.

– Nowa ustawa, która wchodzi w życie, gwarantuje działkowcom, że altany które od dziesięcioleci wznosili na działkach nie będą już kwestionowane (…). Konieczność nowelizacji wynikała z orzeczenia Naczelnego Sadu Administracyjnego, który stwierdził, że w świetle dotychczas obowiązujących przepisów obiekty te mogą być uznane (praktycznie wszystkie) za samowole budowlane. Działkowcy złożyli projekt obywatelski, który ostatecznie znalazł poparcie wszystkich klubów parlamentarnych i został uchwalony. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani rozwiązaniami przyjętymi przez Parlament i podpisanymi mi przez pana prezydenta. Mamy nadzieję, że sprawa altan nie będzie już budziła kontrowersji – powiedział Bartłomiej Piech.

Sejm uchwalił ustawę 20 marca br., a prezydent podpisał 2 kwietnia br.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl