Posłowie o ogrodach działkowych

Projekty ustaw o ogrodach działkowych, poselskie projekty zmian w kodeksie karnym, poprawki Senatu do ustawy o izolacji groźnych zabójców już po odbyciu kary – to niektóre punkty rozpoczynającego się dziś trzydniowego posiedzenia Sejmu.

Posłowie od kilku miesięcy zajmują się prawem działkowym, którego poprawienie nakazał TK. Komisje pracują nad czterema projektami, ale wiodącym jest obywatelski, przygotowany przez Polski Związek Działkowców. W dotychczasowych pracach jednym z najpoważniejszych problemów była kwestia uwłaszczenia działkowców.

W ubiegły piątek z przedstawicielami działkowców spotkał się premier Donald Tusk. Po spotkaniu ogłoszono, że kwestia uwłaszczenia uregulowana zostanie w odrębnej ustawie. Według premiera jest szansa, iż projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony.

Na dziś w Sejmie zaplanowano debatę nad rządowym projektem zmian w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Jego celem jest stworzenie ram prawnych, które będą stanowić podstawę do wdrażania programów operacyjnych służących do realizacji polityki spójności w latach 2014-20. Posłowie rozpatrzą też m.in. projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-13 oraz projekt zmian kodeksu wyborczego autorstwa SLD. Wprowadza on m.in. zakaz kampanii wyborczej na terenie kościołów oraz innych związków wyznaniowych. W porządku obrad Sejmu są także projekty zmian w kodeksie karnym autorstwa klubów PO i SLD. Projekty dotyczą wydłużenia terminu przedawnienia ścigania przestępstw seksualnych popełnionych wobec dzieci. Projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa klubu SP rozszerza katalog czynów niepodlegających instytucji zatarcia skazania o zbrodnię zabójstwa. Posłowie zajmą się także senackimi poprawkami do ustawy dotyczącej izolacji groźnych zabójców już po odbyciu przez nich kary. Najważniejsza z nich ogranicza grupę więźniów podlegających pod przepisy do tych, którzy odbywają karę w tzw. systemie terapeutycznym. Pozostałe poprawki Senatu m.in. doprecyzowują zasady postępowania przed sądem w sprawach dotyczących umieszczenia w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (ma on powstać na mocy tej ustawy), a także uściślają warunki stosowania w nim przymusu bezpośredniego. Ustawa dotycząca izolacji groźnych zabójców już po odbyciu przez nich kary wzbudza spore kontrowersje wśród prawników i psychiatrów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl