fot. premier.gov.pl

Premier udaje się do Rzymu na jubileuszowy szczyt UE

Premier Beata Szydło udaje się do Rzymu na jubileuszowy unijny szczyt z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. W spotkaniu nie weźmie udziału Wielka Brytania, która wkrótce ma rozpocząć proces wychodzenia ze wspólnoty. 

Dziś unijni przywódcy spotkają się z Ojcem św. Franciszkiem. Natomiast już jutro zostanie podpisana tzw. Deklaracja Rzymska. Dokument ma m.in. nakreślić przyszłość UE na najbliższe lata.

Jedną z proponowanych recept poradzenia sobie z obecnymi kryzysami w UE  jest krytycznie oceniana przez polski rząd Europa wielu prędkości.

Dr Mirosław Habowski, ekspert ds. międzynarodowych, wskazuje, że UE jest już w pewien sposób podzielona na dwie różne prędkości.

– Spotkanie państw silniejszych sprzed kilku tygodni może świadczyć o tym, że mogą być bardzo poważne problemy z przeprowadzeniem tego postulatu. Przecież de facto od dawna nie jest przestrzegany, bo czym jest strefa euro, jak nie taką odmienną prędkością? – zaznacza dr Mirosław Habowski.

Polska chce mieć znaczący wpływ na kształt polityki europejskiej. Wczoraj Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Politycy rozmawiali m.in. o tzw. Brexicie, postulatach Polski w dziedzinie gospodarczej, obronnej, wymianie informacji o rajach podatkowych, a także o kwestiach historycznych.

Lider partii rządzącej podkreślił, że brytyjski rząd będzie chciał pozytywnie załatwić sprawę tzw. Brexitu w pierwszej fazie negocjacji.

RIRM

drukuj