Premier Szydło podpisała porozumienie klimatyczne. „Jest dobre dla Polski”

Premier Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku. W ceremonii bierze udział około 60 szefów państw i rządów.

Wcześniej prezes Rady Ministrów podkreśliła, że w porozumieniu zostały ujęte wszystkie postulaty, na których zależało stronie polskiej. Szefowa rządu zapewniła, że nie będzie miało ono negatywnego wpływu na polską gospodarkę.

– Wracamy do polityki klimatycznej, która z jednej strony, ma chronić klimat, bo wszystkim nam na tym zależy i zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań, ale z drugiej strony, jest to polityka bardzo rozsądna. Dla Polski jest gwarancją tego, że nie będziemy mieli w tej chwili dylematu, czy wdrażać politykę klimatyczną uderzającą w polską gospodarkę, ponieważ te zapisy gwarantują nam to, żeby specyfiki gospodarek narodowych zostały zachowane. Nie oznacza to oczywiście, że nie będziemy zobowiązani do wprowadzania nowoczesnych technologii – powiedziała Beata Szydło.

W ocenie posła Dariusza Bąka, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, paryskie porozumienie niewątpliwie  było sukcesem polskiego rządu.

– Doszło do porozumienia w sprawie wykorzystania zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy i to jest z naszego punktu widzenia bardzo ważne. Kolejną sprawą jest, że w większym zakresie będzie mógł być wykorzystywany węgiel – do wytwarzania energii. To przyczyni się w naszej konkretnej sytuacji w Polsce do wykorzystania węgla  w produkcji energii, a to jest narodowe bogactwo Polski.  I to należy traktować jako sukces – powiedział Dariusz Bąk.

Na korzystny charakter wynegocjowanego we Francji dokumentu wskazuje także Ministerstwo Środowiska.

Przed polską premier porozumienie podpisali m.in. prezydent Francji Francois Hollande i sekretarz stanu USA John Kerry. Ogółem pod dokumentem mają złożyć podpisy przedstawiciele 171 krajów – ogłosił na początku ceremonii sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Porozumienie klimatyczne ma zacząć obowiązywać od 2020 roku, ale wielu obserwatorów oczekuje, że może wejść w życie długo przed tym terminem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl