Rosja podwyższa stawki opłat dla kierowców zagranicznych ciężarówek

Federacja Rosyjska podwyższyła stawki opłat dla kierowców zagranicznych ciężarówek. Ta decyzja, uderzy m.in. w polskich przewoźników. Do tej pory opłata roczna za przejazd wynosiła 60 tys. rubli. Teraz wzrosła do 120 tys. rubli czyli ok. 1600 euro. Kwota dobowa urosła z 385 do 850 rubli.

Federacja Rosyjska argumentuje, że powodem zmian jest dewaluacja rosyjskiej waluty.

Waldemar Jaszczur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników i Spedytorów „Podlasie”, podkreśla, że działania Rosji to kolejna próba wyeliminowania polskich przewoźników z rosyjskiego rynku.

– Uważam że rosnące koszty jazdy po terytorium Federacji Rosyjskiej spowodują to że nasz udział w przewozach na ich terytorium będzie malał. W zawiązku z tym oceniamy to negatywnie i uważamy, że to jest celowe działanie. Do tej pory nie zostały uregulowanie zasady wykorzystywania zezwoleń. Każdy urzędnik na drodze, na  granicy może dwojako interpretować rodzaj danego zezwolenia. Co niekorzystnie może wpłynąć na przebieg trasy, kosztów. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze podwójne dopłaty drogowe, to prawdopodobnie polski przewoźnik zostanie w dużej mierze wyparty z rynku rosyjskiego – mówi Waldemar Jaszczur.

Na rosyjskiej liście znajduje się w sumie 17 państw.

RIRM

drukuj