fot. PAP/Piotr Nowak

J. Sellin: Będę proponował prezydent Gdańska współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte

Jestem otwarty na współpracę i będę proponował prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte – zapowiedział dziś wiceminister kultury Jarosław Sellin. Na wtorek zaplanowane jest spotkanie Jarosława Sellina z Aleksandrą Dulkiewicz ws. Westerplatte.

Jarosław Sellin, pytany na antenie Radia Zet o szczegóły powiedział, że prezydent Gdańska „chciała się spotkać, więc jest oczywiście na takie spotkanie otwarty”.

„Żałuję, że tak późno, bo ja prosiłem panią prezydent o takie spotkanie na temat Westerplatte już od stycznia, kiedy objęła obowiązki prezydenta Gdańska po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Kilkakrotnie przypominałem, nie było odzewu. Dopiero pani prezydent uznała, że należy o tym porozmawiać, kiedy grupa posłów wniosła projekt ustawy o uporządkowaniu właścicielskim terenu na Westerplatte po to, żeby móc zbudować tam Muzeum Westerplatte, co jest naszym marzeniem już od kilkunastu lat” – zdradził wiceminister kultury.

Podkreślił, że jest „otwarty na współpracę i będzie proponował tę współpracę pani prezydent”. Wiceminister kultury zwrócił uwagę, że miasto Gdańsk przez ćwierć wieku, zarządzając większością terenu Westerplatte, tego nie zrobiło (nie zbudowało muzeum – PAP) i zaniedbało ten teren.

„Interesowało się Westerplatte tylko raz w roku, 1 września o godzinie 4.45, organizując uroczystości rocznicowe. I dobrze. Za to akurat miastu dziękuję. To jest dobra tradycja, że takie uroczystości się odbywają, ale przez pozostałe 364 dni w roku miasto nie interesowało się Westerplatte” – zaznaczył.

Dopytywany, jaką zaproponuje współpracę prezydent Gdańska, odpowiedział: „budujemy Muzeum Westerplatte. Plenerowe, dobre Muzeum Westerplatte, które będzie przyciągało turystów z kraju i z zagranicy. I chcę, pragnę, żeby miasto też współpracowało z nami”.

„Żeby przedstawiciele miasta byli w jakimś komitecie, który będzie doprecyzowywał na przykład koncepcję tego muzeum. Ta koncepcja jest, ale można jeszcze o różnych szczegółach porozmawiać” – wyjaśnił wiceszef MKiDN.

Zaznaczył, że oczywiste jest, że w radzie takiego muzeum powinni być przedstawiciele miasta.

„Taką ofertę współpracy będę proponował, żeby po prostu przestać kontestować ten pomysł” – poinformował Jarosław Sellin.

Ocenił, że „każdy prezydent miasta raczej by się ucieszył, że rząd i ministerstwo kultury chce zainwestować w jego mieście z grubsza 150 milionów złotych na atrakcyjną, nową instytucję kultury. Nie rozumiem tej kontestacji. Powinna być raczej wdzięczność i chęć współpracy, zwłaszcza w tak ważnej i świętej sprawie”.

PAP/RIRM

drukuj