fot. PAP/Adam Warżawa

W trójmieście podpisano trzy umowy na poprawę kolejowego dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni

W trójmieście z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisano trzy umowy na poprawę kolejowego dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni. Wartość inwestycji to ok. 3 mld zł. 

Umowy dotyczą trzech zadań, z których dwa związane są z gdańskim portem. Są to prace na linii kolejowej 226 i stacji Gdańsk Port Północny oraz na linii 965 i stacji Gdańsk Kanał Kaszubski. W Gdyni chodzi m.in. o rozbudowę stacji Gdynia Port.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że te wielkie inwestycje otwierają zupełnie nową perspektywę. To będzie infrastruktura na miarę XXI w., która znakomicie zwiększy możliwości przeładunkowe – wskazał szef rządu.

– W 2,5 roku mamy tu mieć pełną gotowość tej nowej infrastruktury kolejowej, którą dzisiaj zobowiązujemy się wybudować i infrastrukturę, która wydatnie zwiększy możliwości transportowe przyjmowania towarów i uczynienia z Trójmiasta – z Gdańska z Gdyni, przede wszystkim z tych portów – prawdziwego hubu numer jeden na Morzu Bałtyckim i w tym kierunku idziemy. To jest wizja rozwoju, to jest taka wizja, która na pewno się ziści i będzie tworzyła nowe perspektywy gospodarcze na trzecią dekadę XXI w. – mówił Mateusz Morawiecki.

Minister Andrzej Adamczyk mówił z kolei, że mimo iż trójmiejskie porty w Gdańsku i Gdyni dynamicznie się rozwijają, zwiększają swoje obroty, a także wolumen przeładowywanych towarów, to potrzebują jeszcze dodatkowego impulsu. Zaznaczył, że podpisane dziś umowy spowodują, iż trójmiejskie porty będą najnowocześniejsze pod względem dostępowym.

RIRM/TV Trwam News

drukuj