P. Grzegorczyk: Monopolizacja problemem rynku medialnego w Polsce

Głównym problemem rynku medialnego w Polsce jest jego monopolizacja – wynika z analizy przeprowadzonej przez Pawła Grzegorczyka z Instytutu Jagiellońskiego.

Zdaniem autora zanim zajmiemy się problemem przewagi kapitału zagranicznego w Polsce, należy wzmocnić rolę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz podjąć walkę z monopolizacją konkretnych sektorów naszego rynku.

Z badań wynika, że niemiecki koncern medialny Bauer kontroluje 33 proc. udziałów na rynku prasowym oraz 28 proc. w rynku radiowym. Ponadto Bauer jest właścicielem Grupy INTERIA.PL, trzeciego największego medium internetowego w Polsce.

Paweł Grzegorczyk wskazuje, że z punktu widzenia państwa pożądane jest duże rozdrobnienie rynku medialnego. Pomóc w tym mogą cztery rozwiązania.

Wydaje mi się, że koncesje, które przyznaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji właśnie dla telewizji i radiofonii zdecydowanie obniżyć, ponieważ większe spółki – z zagranicznym kapitałem – mogą pozwolić sobie na płacenie kilku milionów złotych. Mówi się, że w przeciągu pięciu lat np. jeśli telewizja wchodzi na multipleks, jest to kwota 20 mln złotych. Mniejsze spółki nie są w stanie sobie na to pozwolić. Powinniśmy więc dać impuls polskim przedsiębiorcom, żeby mogli sobie na to pozwolić. Jeżeli płacimy podatki powinniśmy sprawdzać, gdzie reklamują się ministerstwa czy samorządy – tłumaczy Paweł Grzegorczyk.

Ponadto jak dodaje Grzegorz Strzelczyk UOKiK powinien reagować w sytuacjach w których mamy do czynienia z koncentracją rynku medialnego.

Autor podkreśla też, że dominacja obcego kapitału powinna nas skłaniać do dbania o nasze media publiczne.

Warto w tym miejscu przypomnieć że nasza rozgłośnia jest medium składającym się w 100 procentach z kapitału Polskiego i utrzymuje się dzięki państwa ofiarności.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl