W tym tygodniu poznamy projekt ustawy o mediach publicznych

PiS w tym tygodniu złoży do Sejmu projekt nowej ustawy o mediach publicznych. Politycy tej partii proponują przekształcenie TVP, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych w instytucje narodowe. Miałyby one funkcjonować na podobnych zasadach jak Opera czy Filharmonia Narodowa.

Poseł Barbara Bubula z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mówi, że te zmiany mają na celu m.in. odpolitycznienie mediów.

Chcemy, żeby to nie były już spółki Skarbu Państwa. Żeby były to media, które będą dobrze finansowane. Nie będą wtedy już tak mocno uzależnione od komercji jak w tej chwili. I chcemy, żeby przedstawiane tam informacje, publicystyka były informacjami obiektywnymi, a nie propagandowymi. Chcemy też, żeby to było wielkie centrum polskiej kultury i wzmacniania wspólnoty, a więc chcemy położyć nacisk na dobre produkcje filmów historycznych, na edukację Polaków pod względem znajomości kultury, tworzenia dobrej kultury w Polsce – wskazuje Barbara Bubula.

Reforma telewizji powinna pociągnąć za sobą zmiany personalne – wskazuje wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i dodaje, że chodzi tu o osoby zaangażowane politycznie jak np. red. Tomasz Lis. Wicemarszałek przypomina także, że błędem było oddawanie pracowników w tzw. outsorcing.

Jeżeli media publiczne, to powinna być to misja realizowana siłami własnych pracowników, a nie tzw. outsourcingu i spółek zewnętrznych, które tak sowicie nagradzane i futrowane odwdzięczają się później tego typu programami jak program Tomasza Lisa. To jest przykład takiej firmy zewnętrznej realizującej na zlecenie telewizji publicznej te programy, w tym przypadku „Tomasz Lis na żywo”. Jak to wygląda to każdy z telewidzów może sobie wyrobić własne zdanie – zaznacza Joachim Brudziński.

W myśl ustawy zlikwidowany ma być abonament na rzecz powszechnej opłaty audiowizualnej, która wyniosłaby ok. 10 zł na gospodarstwo. Dotychczasowe ulgi i zwolnienia mają jednak zostać zachowane.

Nowa ustawa medialna przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwość może wejść w życie już w styczniu 2016 r.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl