Odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Kamienny Pomnik Żołnierzy Wyklętych Poległych na Kresach w latach 1944-1954 został odsłonięty w niedzielę w Augustowie (Podlaskie). W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie odprawiono Mszę św. w intencji żołnierzy wyklętych.

Na pomniku widnieje napis: „Wytrwali do końca na straconych posterunkach. Oddali życie za Polskę, wiarę przodków i wolność człowieka. Dobrze zasłużyli się ojczyźnie”.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli nad rzekę Netta, gdzie stoi pomnik poświęcony żołnierzom Polski Podziemnej, którzy polegli na Kresach II Rzeczypospolitej w walce z Sowietami w latach 1944-1954. Na samej górze kilkumetrowego postumentu został umieszczony orzeł. Obok pomnika na kostce brukowej leżą kamienie.

Obiekt ogrodzony jest pionowymi płytami, na których wypisano 650 nazwisk lub pseudonimów żołnierzy poległych w walce z Sowietami. Jak podaje na swojej stronie internetowej Fundacja „Pamiętamy”, pomysłodawca powstania pomnika, obiekt upamiętnia ponad 1500 żołnierzy Polski Podziemnej, którzy zginęli na terenach na wschód od linii Curzona w walce z Sowietami po lipcu 1944 r.

Dla ponad 850 z nich, których personaliów nie ustalono, jest wspólny napis memoratywny. Burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski powiedział podczas uroczystości, że dzisiaj wszyscy możemy oddać hołd żołnierzom, którzy nie utracili wiary i nadziei i doprowadzili do tego, że żyjemy w wolnym kraju. „Wyklęci i zapomniani, dzisiaj nie są zapomnianymi. Historia upomniała się o nich, a my jesteśmy im wdzięczni” – dodał.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział, że to pierwszy w kraju pomnik poświęcony żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, poległych na kresach wschodnich w walkach z Sowietami w latach 1944-1954. Dodał, że jest zadowolony, iż pomnik powstał, bo sam w latach 1986-87 publikował pierwsze informacje o żołnierzach wyklętych. Kunert poinformował, że pomnik powstał dzięki Fundacji „Pamiętamy”, a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poparła pomysł, bo było to czymś oczywistym.

Dziś mieszkańcy Augustowa obchodzą podwójną uroczystość, bowiem równocześnie przywitali uczestników XIII Rajdu Katyńskiego. Następnie przed Domem Turka uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz oddali cześć ofiarom reżimu komunistycznego.

– Te dwie uroczystości się pięknie zazębiają. Rajd Katyński wyruszył szlakiem miejsc związanych ze zbrodniami dokonanymi na Polakach. Motocykliści pamiętają o tych miejscach, ale też dbają o groby, o cmentarze na wschodzie. W czerwcu włączyli się bardzo pięknie w Rajd Śladami Obławy Augustowskiej. Jesteśmy szalenie wdzięczni temu środowisku za propagowanie tak pięknych postaw i idei. Powitamy Rajd Katyński w Augustowie ok. godziny 10:00 przed wyjątkowym miejscem. Miejscem gdzie zginęli Żołnierze Wyklęci naszej ziemi, miejscem szczególnym, bo w tym samym budynku mieściła się najpierw siedziba NKWD, a następnie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństw Publicznego, który prowadził bezwzględną walkę z podziemiem antykomunistycznym, aż do jesieni ’54 roku – powiedziała Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie,

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl