Nowa ustawa o innowacyjności

Udogodnienia podatkowe, wydłużenie okresu odliczenia kosztów i specjalne rozwiązania dla naukowców – to wszystko w małej ustawie o innowacyjności. Rząd chce, żeby w Polsce rozwijała się działalność badawcza. Rozwój nowoczesnych technologii i powszechność ich zastosowania ma podnieść jakość życia w Polsce.

Na Politechnice Gdańskiej od kilku lat działa spółka, która poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które dadzą się skomercjalizować. Praca wre nad kilkoma takimi produktami – mówi rektor uczelni prof. Henryk Krawczyk.

– Na przykład wskaźnik wykrywania rozmrażalności towarów spożywczych. Jeśli coś jest kilka razy zamrażane i rozmrażane to znaczy, że jest produkt niższej jakości i taki wskaźnik powalałby na zapewnienie jakości produktów spożywczych – powiedział profesor Henryk Krawczyk.

To bardzo ciekawe i potrzebne badania. To, co może zniechęcać młodych naukowców do sprzedaży swoich pomysłów obecnie to zaledwie 5-letni okres udziału w zyskach. To się zmieni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało tzw. małą ustawę o innowacyjności – tłumaczy szef resortu Jarosław Gowin.

Już nie przez 5 lat, ale bez ograniczeń czasowych. To będzie zdecydowana zachęta. (…) Usuwamy trudności w komercjalizacji, przy uzyskiwaniu  patentów – zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jednak tworzenie innowacyjnych produktów to nie wyłącznie rola uczelni. Ośrodki badawcze tworzą rozwiązania na pierwszych etapach dojrzałości technologicznej. Produkt gotowy do sprzedaży to już rola biznesu. Ten również może liczyć na ułatwienia.

Jak informuje wicepremier, że podnoszone są ulgi podatkowe na badania i rozwój, co powinno być najważniejszą zachęta dla przedsiębiorców.

Projekt nowelizacji ustawy, który ma wejść w życie w przyszłym roku przewiduje, że mikro- oraz mali, a także średni przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podatku 50 proc. kosztów poniesionych na badania i rozwój. Poszerzy się lista kosztów i będą to zarówno wydatki na pracowników, ekspertyzy, nabycie materiałów, wyników badań czy wynajem aparatury. Wydłuży się okres możliwości odliczenia kosztów z 3 do 6 lat oraz przewidziany jest będzie zwrot gotówkowy dla start-upów.

Rząd chce postawić na tych najbardziej pomysłowych, bo ma świadomość, że nie da się zbudować innowacyjnej gospodarki bez polskich wynalazków, bez rodzimych patentów, a firmy czekają na przychylność rządu  – powiedział dr Marian Szołucha.

– Postulatem przedsiębiorców innowatorów zawsze była zamiana systemu grantowego pomocy tzw. rozdawnictwa na system pomocy zwrotnej ewentualnie na ulgi, bo to jest bardziej uczciwe – poinformował dr Marian Szołucha.

Rządowy projekt wydaje się wychodzić naprzeciw postulatom zgłaszanym przez innowatorów. Jak zaznacza ekonomista prof. Aleksander Surdej precyzuje, że  będą to wynalazki dotyczące pakietu medycznego i wszystko inne to co dotyczy energetyki, ponieważ obniżają koszty gospodarstw domowych.

Obecnie Polska w Globalnym Rankingu Konkurencyjności zajmuje w świecie 72 miejsce pod względem innowacyjności. Potrzebujemy znacznego przyspieszenia bo kraj nowatorski to kraj bogaty. 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl