NIK nie zbada procesu cyfryzacji radiofonii w Polsce

Sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji odrzuciła wniosek o kontrolę procesu cyfryzacji radiofonii w Polsce przez Najwyższą Izbę Kontroli. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła poseł Elżbieta Kruk.

Przypomnijmy, że proces cyfryzacji rozpoczęło już Polskie Radio, mimo że proces ten wzbudza liczne wątpliwości. Nadawcy komercyjni wskazują, m.in. na potrzebę wymiany odbiornika, która generuje wysokie koszty. Ceny radia cyfrowego to 150 zł wzwyż.

Działanie podjęte przez Polskie Radio jest wysoce kontrowersyjne i powinno zostać zbadane przez Najwyższą Izbę Kontroli – przekonuje poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT.

– Polskie Radio rozpoczęło cyfryzację samodzielnie, wobec braku strategii cyfryzacji radiofonii i telewizji w Polsce oraz odpowiedniej ustawy w tym zakresie. Wiele wątpliwości wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo, że jedynym beneficjentem wydawanych przez Polskie Radio w okresie przejściowym środków, które mają wynosić co najmniej 26 mln zł rocznie, będzie właściciel naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce: spółka Emitel, świadcząca cyfrowe usługi emisji programów w wyniku przetargu na technicznego operatora stacji radiowych Polskiego Radia. W związku z tym wydaje się konieczne przeprowadzenie kontroli w zakresie gospodarności, celowości i rzetelności prowadzonego przez Polskie Radio procesu uruchomienia emisji cyfrowej naziemnej – mówi Elżbieta Kruk.

Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji ws. procesu cyfryzacji radia nie wyjaśniło naszych wątpliwości – dodała poseł.

– Nic nie wyjaśniła ta komisja. Jest tu jeszcze taka dziwna kwestia: jeszcze rok temu KRRiT, jak i samo radio publiczne, podobnie jak i komercyjni nadawcy radiowi, mieli ogromne wątpliwości co do celowości wdrażania tego procesu. Nagle sytuacja się zmieniła. Radio publiczne zmieniło zdanie, KRRiT także. Koszt wdrażania tego procesu to – tak jak mówię – kilkadziesiąt milionów rocznie, w sytuacji braku środków finansowych na funkcjonowanie mediów publicznych, na realizowanie przez nie misji publicznej, czyli tego uzasadnienia do ich istnienia w ogóle – zauważa poseł.

Krajowa Rada przyjęła harmonogram cyfryzacji Polskiego Radia w czerwcu ubiegłego roku. Do kwietnia 2015 r. sygnał cyfrowy radia ma docierać do 55 proc. ludności naszego kraju.

                                                                                                                                                                             RIRM 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl