Rząd chce wyeliminować Radio Maryja i TV Trwam

Rząd chce podwyżki opłat koncesyjnych. Sprawą zajmą się dziś sejmowe komisje: infrastruktury i kultury. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

Rząd planuje zmianę ustawy o prawie telekomunikacyjnym, która w drastyczny sposób podwyższa opłaty koncesyjne. Chodzi o opłaty za używanie częstotliwości radiowych.

Sprawą zajmą się dziś połączone sejmowe komisje: infrastruktury oraz kultury i środków przekazu. Posłowie będę rozpatrywać informację Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w tej sprawie.

Z niepokojem na te zmiany patrzy poseł  Barbara Bubula – członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Opłaty za korzystanie z częstotliwości mogą wzrosnąć nawet do 300 mln zł rocznie. To narzędzie do eliminowania niewygodnych mediów – mówi poseł Barbara Bubula.

– Rząd będzie mógł przy pomocy rozporządzenia tymi kwotami tak manipulować, że jedne media wyeliminuje z rynku, a inne pozostaną. To jest ogromna różnica między obecną opłatą, a trzystukrotnie podnoszoną, która jest nie do zapłacenia nie tylko przez nadawców społecznych ale również przez komercyjnych. To jest dodatkowe narzędzie do manipulacji rynkiem medialnym i eliminowania niewygodnych mediów – powiedziała poseł Barbara Bubula.

Na zmianach ucierpi także Telewizja Trwam.

– Ta zmiana uderza również w starania TV Trwam o multipleks cyfrowy, dlatego że opłaty za częstotliwości cyfrowe mają również być kilkaset razy podniesione. Jest to jeden z elementów sterowania, manipulowania rynkiem radiowo – telewizyjnym, które po cichu chciano zastosować. Jeśli dojdzie do głosowania w Sejmie za taką zmianą to jest oczywiste, że większość rządzących chce jeszcze jedną przeszkodę postawić przed Radiem Maryja i Tv Trwam – dodaje poseł Barbara Bubula.

Transmisję z posiedzenia połączonych sejmowych komisji – przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam. Początek dziś o godzinie 13.
Dziś odbędzie się także posiedzenie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Podczas spotkania zostaną rozpatrzone poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.
Przypomnijmy, chodzi o kwestię związaną z pobieraniem opłat koncesyjnych. To wypełnienie luki prawnej – mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk. I dodaje, że poprawki od tego projektu najprawdopodobniej zostaną odrzucone. A to oznacza, że teraz mogą się pojawić problemy z płaceniem opłat koncesyjnych szczególnie przez te podmioty, które miały opłaty rozłożone na raty.

– Podczas debaty na Sali sejmowej zadawałem tego rodzaju pytania przedstawicielowi i Ministra Finansów i Ministra Kultury. Uzyskałem odpowiedzi uspokajające , że ich zdaniem nie ma problemu ale myślę , że dopiero po kontroli NIK-owskiej wykonania budżetu za 2012 r będziemy mogli w tej sprawie wiedzieć coś więcej. Bo od Krajowej Rady ani od Ministra Kultury na pewno nic na ten temat się nie dowiemy. Wszystko wskazuje na to, ze ten projekt ustawy zostanie w przedłożeniu senackim uchwalony . Ustawa wejdzie w życie pod koniec tego roku więc 3 sierpnia do listopada ,grudnia to jest parę miesięcy. Jest ewidentnie luka prawna – powiedział Zbigniew Kuźmiuk. 

KRRiT zdecydowała się rozłożyć na 114 rat kwotę w wysokości 10, 8 mln zł dla spółki Stavka i Lemon Records i na 93 raty kwotę 7,3 mln zł opłaty koncesyjnej spółce Eska. Po kontroli NIKu okazało się, że podmioty wnioskowały o rozłożenie opłaty koncesyjnej na 10 rat a uzyskiwały np. na 36 rat a nawet i więcej.

– To rozłożenie na raty było hojniejsze niż nawet podmioty o to zabiegały . To jest rzecz niepojęta, bardzo rzadko zdarza się ta hojność Krajowej Rady była zadziwiająca nawet dla Najwyższej Izby Kontroli. Krajowa Rada w tej sprawie broniła się bardzo nieudolnie, szczególnie w zestawieniu z bardzo trudną sytuacją budżetu państwa. Organ państwowy , którym jest Krajowa Rada jest niezwykle hojny jeżeli chodzi no odraczanie płatności takiej daniny publicznej . Dla nikogo chyba nie może być dzisiaj tajemnicą , że jest to jakaś ukryta intencja do której zapewne pan przewodniczący Dworak się nie przyzna – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.  

Wypowiedź poseł Barbary Bubuli:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź pos. Zbigniewa Kuźmiuka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj