Umieć łączyć wolność medialną z odpowiedzialnością

Audio MP3
Pobierz

Wypowiedź ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica.

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich radiosłuchaczy i ojców. Biorę udział w radości, jaką jest dzisiejsza decyzja Krajowej Rady. Jednocześnie widzę to opatrznościowo, poprzez pryzmat kolejnego daru, jaką jest decyzja Ojca św. Franciszka w związku z kanonizacją zarówno błogosławionego Jana Pawła II, jak i Jana XXIII. To nie jest przypadek. To są fakty, które musimy odbierać jako obdarowania, ale i wielkie zobowiązania do tego, żeby w tym świecie, który jest tak różnorodny być sobą.

Również dzisiaj odbieram z radością, ale i z nadzieją decyzję w sprawie przyznania miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Jest to nadzieja dla nas wszystkich, zarówno redaktorów jak i współautorów, współpracowników TV Trwam i Radia Maryja oraz wszystkich innych rozgłośni. Mamy bowiem otwarte pole do wspólnego działania dla służby prawdzie. To jest dla nas szczególne zobowiązanie.

Środki społecznego przekazu w różny sposób przekazują informacje. Ważne jest żebyśmy umieli odróżniać to co prawdziwe, od tego co zmanipulowane. To co dobre, od tego co jest pozorem dobra i to co konieczne dla naszego rozwoju, od tego co jest jedną z propozycji. Nie chcemy odmawiać żadnemu człowiekowi prawa do wolności wyboru. Trzeba jednak wszystko odbierać i przekazywać przez trzy sita: prawdę, dobro, piękno, ale także konieczność zgodności z naturą człowieka i zamysłu Bożego.

Odniosę się do przepięknej wypowiedzi, którą obdarował nas w ubiegłym roku, Ojciec św. Benedykt XVI, dziś już Papież emeryt, podczas pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę. Powiedział wtedy o miłości do Ojczyzny, o rodzinie, o wolności mediów, o wolności do przekazu prawdy. Dlatego te trzy elementy, również dzisiaj, powracają przy radości przyznania miejsca na multipleksie.  Ważne jest żebyśmy umieli łączyć zarówno wolność medialną w przekazie prawdy z odpowiedzialnością za nasze rodziny, czyli związki między mężczyzną i niewiastą i pomiędzy dziećmi, jako wspólnotą rodzinną i również w tym wypadku miłość do Ojczyzny. Dzisiaj ta miłość jest nam znowu bardzo potrzebna, żeby słowo patriotyzm odzyskało swoją barwę i swój sens.

Znów nasza wdzięczność wobec Ojca św. Franciszka i Papieża emeryta – Benedykta XVI, którzy z pewnością odnoszą się do wyzwań współczesnego nam świata. Słowo o wierze jest nam bardzo potrzebne po to żeby wiarę widzieć, jako sposób poznania. To właśnie światła wiary pokazują nam jak oświecać rozum, który dąży do rozpoznania prawdy, żeby nigdy już nie oddzielano światła rozumu od światła wiary, bo źródłem jednego i drugiego jest ten sam Bóg.

Niech patronowie, którzy w najbliższym czasie zostaną ogłoszeni świętymi, czyli błogosławiony Jan Paweł II i błogosławiony Jan XXIII będą dla nas szczególnymi orędownikami w rozszerzaniu prawdy, formacji chrześcijańskiej i prawdziwego świadectwa.

Ks. abp Wacław Depo

drukuj