Nadal walczymy o możliwość nadawania cyfrowego

Korespondencja między Urzędem Komunikacji Elektronicznej a TVP jest grą na zwłokę, aby Fundacja Lux Veritatis nie mogła otrzymać częstotliwości dla TV Trwam – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy fundacji.

W audycji Aktualności Dnia Radia Maryja odniosła się do informacji uzyskanych podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i cyfryzacji.

Magdalena Gaj, prezes UKE, poinformowała wczoraj że odpowiedź TVP na wniosek o wskazanie faktycznego odbioru pokrycia sygnałem multipleksu trzeciego jest niesatysfakcjonująca, ponieważ nie wskazuje, w jakim terminie TVP opuści multipleks pierwszy. Tym faktem prezes UKE uzasadniła ponowne wezwanie TVP do sprecyzowania daty.

– Wydaje się, że role się odwróciły, ponieważ to UKE powinien wiedzieć, czy pokrycie jest, i jeśli tak, powinien wszcząć postępowanie. Wydaje mi się więc, że korespondencja pomiędzy UKE, a Telewizją Polską jest grą na zwłokę – opiniuje dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Lidia Kochanowicz podkreśliła, że Fundacja Lux Veritatis przynajmniej od 23 lipca br. powinna móc korzystać z miejsca na MUX-1. Wyjaśniała, że od tego terminu  ministerstwo administracji i cyfryzacji, także UKE, mają wiedzę, że MUX-3 pokrył 95 proc. ludności zamieszkałej na obszarze Polski. Tym samym zgodnie z ustawą o wdrożeniu telewizji naziemnej tego dnia prezes UKE powinien wszcząć postępowanie i cofnąć rezerwację częstotliwości dla TVP na MUX-1.

– Jeśli pan przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznał nam koncesję na MUX1., to znaczy, że uzgodnił iż takie częstotliwości są w posiadaniu UKE. Nie wiem więc, dlaczego do tej pory tych częstotliwości nie możemy uzyskać. Fundacji już nakazuje się zapłacić za koncesję, ale urzędy KRRiT i UKE nie dają możliwości technicznych, abyśmy mogli nasz program transmitować. Wydaje mi się, że to jest świadome działanie – stwierdza dyrektor Lidia Kochanowicz.

Taka sytuacja wywołuje nowe protesty społeczne. Organizowane są kolejne marsze poparcia dla Tv Trwam. Najbliższy odbędzie się w sobotę w Poznaniu. W minioną niedzielę, podobny przeszedł ulicami Kwidzyna.

To kontynuacja marszów, które w liczbie 176 odbyły się w ramach sprzeciwu wobec decyzji KRRiT, która w pierwszym konkursie odmówiła TV Trwam miejsca na multipleksie. Teraz organizatorzy manifestacji domagają się, by TV Trwam mogła w praktyce nadawać w sygnale multipleksu pierwszego.

RIRM 

drukuj