Ocena materiału dowodowego ws. postawienia członków KRRiT przed TS

Dziś posłowie z sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej mają dokonać oceny materiału dowodowego, zebranego ws. wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu. Wczoraj przesłuchano Małgorzatę Pęk, p.o. dyrektora Departamentu Prawnego Biura KRRiT.

Nie wykluczone, że był to już ostatni przesłuchany świadek, mimo, że PiS we wniosku wskazał na potrzebę przesłuchania także kolejnych osób; mogą pojawić się także następne materiały dowodowe – mówi poseł Stanisław Piotrowicz.

 – Nie zostali jeszcze przesłuchani wszyscy świadkowie, proponowani we wstępnym wniosku o pociągnięcie KRRiT do odpowiedzialności konstytucyjnej. Mam taką nadzieję, że wszyscy zawnioskowani świadkowie zostaną przesłuchani, mimo pewnych wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście nasze wnioski zostaną w tym zakresie zrealizowane. Należy się również spodziewać, że będą dalsze wnioski dowodowe. Trudno jednak przewidzieć, co się z nimi stanie – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Poseł dodaje, że zakres zebranego materiału dowodowego i zeznania świadków będą kluczowe w podjęciu stanowiska komisji ws. wniosku. To większość zadecyduje o wyniku prac nad wnioskiem.

 – Przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej sytuacja wygląda odmiennie, bowiem nie będzie wyroku, a jedynie taka a nie inna uchwała komisji. Będzie decydować o tym większość parlamentarna. Od stanowiska komisji w odróżnieniu do sądu nie ma po prostu odwołania. Będzie jedynie możliwość głosowania nad stanowiskiem komisji podczas posiedzenia plenarnego Sejmu – komentuje poseł Stanisław Piotrowicz.

PiS chce pociągnąć do odpowiedzialności konstytucyjnej przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Rady Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego. Chodzi o nieprzyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie.

W ocenie PiS-u, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Rady naruszenie Konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, Kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

RIRM

drukuj