fot. PAP

Apel do prezydenta Komorowskiego. KRRiT łamie Konstytucję RP

Fakt, że bardzo mała grupa członków KRRiT, może przeciwstawiać się woli Narodu, który jako suwerenny jasno przekazał swoją wolę, jest totalną anarchią w państwie, i najbardziej oczywistą formą łamania Konstytucji – napisali prof. Rafał Broda i kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki w liście wystosowanym do Bronisława Komorowskiego.

Ta sytuacja zobowiązuje prezydenta RP do bezpośredniej ingerencji – dodali.

Czytaj treść listu do prezydenta Bronisława Komorowskiego

Przypominają w nim, że blisko 2,5 mln Polaków podpisało się pod protestem w obronie TV Trwam. Akcentują, że wielu obywateli nie zdecydowało się złożyć swojego podpisu z obawy przed utratą pracy.

– To wyjątkowo ponury element oceny stanu polskiej demokracji, tym bardziej nikt nie ma prawa do lekceważenia tak wyrażonej woli Polaków, którzy chcą zwykłego i powszechnego dostępu do TV Trwam. I nikt w tej sytuacji nie ma prawa do dyskryminowania tej telewizji. Nie ma żadnej grupy Polaków, którzy z uzasadnionych powodów mogliby takie prawo kwestionować, i nie ma też żadnej innej telewizji, która cieszyłaby się podobnie szerokim poparciem odbiorców żądających powszechnego dostępu do emitowanych programów. Nie powołujemy się wszak na sondaże, powołujemy się na formalnie złożone podpisy- akcentował prof. Rafał Broda.

Sygnatariusze listu wskazują, że arbitralne decyzje KRRiT odmawiające TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, łamią co najmniej osiem zapisów Konstytucji. Wśród nich znalazły się artykuły 25.2; 32.2 oraz 53.5.

Z artykułów tych jasno wynika, że katolicy w Polsce mają oczywiste prawo do dysponowania własną telewizją, wolną od nacisków i arbitralnych ograniczeń funkcjonującą w najlepszych warunkach technicznych, jakie są możliwe. Organy państwowe zobowiązane są do pełnej bezstronności, równego traktowania z innymi podmiotami bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z bezwzględnym poszanowaniem wolności, uzewnętrzniania religii. To sami katolicy mają prawo określić jakiej telewizji chcą i 2,5 mln. z nich jednoznacznie ten wybór określiło a słuszność i trafność tego wyboru już kilkakrotnie została potwierdzona przez episkopat – dodał prof. Rafał Broda.

Wypowiedź prof. Rafała Brody:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj