Sędziowie chcą, aby 23 maja był Dniem Wymiaru Sprawiedliwości

Ustanowienia 23 maja Dniem Wymiaru Sprawiedliwości chce kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy, które apelują w tej sprawie do instytucji Unii Europejskiej. Tego dnia 21 lat temu zginął w zamachu włoski sędzia Giovanni Falcone.

Falcone został zabity przez sycylijską mafię w 1992 r. w zamachu bombowym na autostradzie, prowadzącej z lotniska pod Palermo do miasta, zginęła wówczas również jego żona i trzech policjantów.

Inicjatorem apelu w sprawie Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Europejskie Stowarzyszenie „Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności” (MEDEL), do którego należy kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy. Polskę w MEDEL reprezentują: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Stowarzyszenie Prokuratorów RP.

Decyzja o podjęciu starań na rzecz ustanowienia Dnia Wymiaru Sprawiedliwości zapadła w marcu tego roku podczas spotkania przedstawicieli MEDEL w Gdańsku.

Wymiar sprawiedliwości ma stanowić oparcie dla demokracji, siłę skuteczną tak dla promowania praw obywatelskich jak i dla walki z przestępczością i korupcją – napisano w deklaracji przyjętej na tym spotkaniu.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – jak wskazała „Iustitia” – ma być także przypomnieniem „tych, którzy zginęli w walce o sprawiedliwość”. „Apelujemy, aby w dniu 23 maja w południe w trakcie prowadzonych rozpraw zarządzić krótką przerwę i uczcić ich pamięć chwilą ciszy” – napisała „Iustitia” w wydanym oświadczeniu.

Jak powiedziała wiceprezes „Iustitii” sędzia Barbara Zawisza w czwartek podczas spotkania sędziów i prokuratorów w Brukseli przedstawicielom Parlamentu Europejskiego zostanie przekazany apel w sprawie Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Falcone był zaciekłym przeciwnikiem mafii, podobnie jak jego kolega Paolo Borsellino. Doprowadzili oni jako sędziowie śledczy m.in. do największego procesu członków mafii w historii, w którym na ławie oskarżonych zasiadło ponad 450 gangsterów.

Do zamachu na sędziego Falcone doszło w rejonie miejscowości Capaci, gdy na autostradzie, którą jechał wraz z żoną i obstawą, z lotniska w Palermo, eksplodował ładunek wybuchowy o ogromnej mocy. W miejscu pozostał krater o głębokości trzech i długości 13 metrów. Eksplozja była tak silna, że zarejestrowały ją miejscowe sejsmografy.

Borsellino zamordowany został dwa miesiące później 19 lipca 1992 r. wraz z pięcioma policjantami z ochrony. Te zabójstwa wstrząsnęły Italią i doprowadziły do uchwalenia ostrych ustaw antymafijnych.

Przed wymiarem sprawiedliwości stanęło kilku mocodawców i sprawców zamachów, wśród nich ówczesny boss bossów cosa nostry Salvatore Toto Riina, odbywający obecnie kilka wyroków dożywocia. Do tej pory jednak nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tych zbrodni.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl