[NASZ WYWIAD] Rozmowa z rodziną Wiśniewskich, która w Dublinie na Światowe Spotkanie Rodzin stworzyła jedyne polskie stoisko

Prezentujemy m.in. dorobek i działalność wielu stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, działających na rzecz rodzin w Polsce. Pokazujemy troskę polskiego Kościoła o rodziny, ale i takie inicjatywy, jak marsze dla życia, orszaki trzech króli czy koncerty – mówił Artur Wiśniewski w rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR oraz o. Markiem Raczkiewiczem CSsR.

o. Witold Hetnar CSsR: Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie macie państwo jedyne stanowisko polskie. Jak to się stało?

Aldona Wiśniewska: W 2015 r. moja rodzina  jako zespół, który ewangelizuje od wielu lat, zespół z diecezji płockiej, byliśmy obecni na Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii. Tam zauważyliśmy w centrum kongresowym, wśród setek pawilonów, brak polskiego stoiska. To po pierwsze wzbudziło w nas refleksję. Po drugie za punkt honoru obraliśmy sobie, że w miejscu, gdzie będzie kolejne Światowe Spotkanie Rodzin na pewno będzie polskie stanowisko. W 2017 r. wraz z mężem powołaliśmy do życia fundację „Tak dla rodziny”, której misją jest umacnianie więzi małżeńskich, rodzinnych poprzez szeroko rozumianą działalność. Jako fundacja postanowiliśmy być obecni w Dublinie. Z pomocą Konferencji Episkopatu Polski zakupiliśmy stanowisko, natomiast wiele pracy włożyły w to też dzieci, nasi synowie, którzy się bardzo zaangażowali w nasze działania fundacyjne.

o. Marek Raczkiewicz CSsR: Co prezentujecie na waszym stanowisku?

Artur Wiśniewski: Prezentujemy dorobek i działalność wielu stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rodzin w Polsce. Pokazujemy troskę polskiego Kościoła, który działa na rzecz rodzin, wszelkie inicjatywy, które Kościół podejmuje, duszpasterstwa na rzecz rodzin. Pokazujemy również inicjatywy społeczne, które dzieją się w naszym kraju, takie jak marsze dla życia, orszaki trzech króli, koncerty, wszelką działalność, która jest związana z polską rodziną.

Aldona Wiśniewska: Pokazujemy też wizerunek św. Jana Pawła II, który był inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin. Chcemy na nowo – wraz z uczestnikami kongresu – odkryć zamysł św. Jana Pawła II, stąd bardzo ważne jest to, aby on był tu obecny razem z nami, by byli obecni razem z nami nasi święci. Przede wszystkim poprzez materiał filmowy, który nagraliśmy, pokazujemy polskie rodziny, które naprawdę potrafią zanurzać się w wierze, miłości rodzinnej i po prostu być blisko Boga. Święta siostra Faustyna jest tutaj z nami z wielu powodów. Chociażby dlatego, że pochodziła z naszych okolic, tak jak św. Stanisław Kostka, św. Maksymilian Kolbe. To jest bardzo ważne, żeby tych świętych tutaj z nami przywieźć i ich promować. To są wspaniałe postacie, które orędują za rodzinami w niebie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR: Prezentujecie piękny film o rodzinie. Jest z nami jego autor.

Szymon Wiśniewski: Tak, choć to mama wpadła na pomysł, żeby powstał film prezentujący różne organizacje, fundacje i wspólnoty polskie, żeby cały świat wiedział, że w Polsce dzieje się coś takiego. Myślę, że to jest dobry przekaz.

o. Marek Raczkiewicz CSsR: Sam film jest bardzo ciekawy, trafiający do serca, dynamiczny, żywy i został stworzony przy użyciu najnowszych technologii.

Szymon Wiśniewski: Staraliśmy się, żeby jakoś na tle tych wszystkich państw wypaść. Prezentujemy Polskę i nie chcieliśmy, żeby to było nagrane telefonem. Trzeba więc było wypożyczyć sprzęt, żeby ten film prezentował jakość.

o. Witold Hetnar CSsR: Co chcecie przekazać przez wasze stanowisko, wasze hasło: „Rodzina jest miłością, miłość jest rodziną”? Jest to bardzo pozytywny przekaz.

Aldona Wiśniewska: Jesteśmy rodziną wielodzietną, która po prostu się kocha, jest często razem, i która ma wspólną pasję. Chcemy przez hasło „Rodzina jest miłością, miłość jest rodziną” opowiedzieć, jak wspaniale jest być razem i jak ważne jest to, żeby być razem, by budować więzi rodzinne i więzi małżeńskie.

Pani Antonina: Jako młoda małżonka i młoda mama chcę też powiedzieć, że bardzo ważny jest dialog małżeński. Jesteśmy z mężem od 3 lat w Kościele domowym i ta rozmowa, przyjaźń pomiędzy małżeństwem, pomiędzy mamą, tatą a dzieckiem jest bardzo ważna. Chcemy o tym mówić. Trzeba dużo rozmawiać, dużo czasu spędzać ze sobą.

o. Marek Raczkiewicz CSsR: Jest z nami również Mikołaj. Mikołaj, jak przeżywasz to spotkanie? Są ludzie ze wszystkich kontynentów, z tylu krajów. Jak się czujesz?

Mikołaj Wiśniewski: Jest naprawdę bardzo fajnie. Przyjechaliśmy z własnym stoiskiem, ale oczywiście korzystamy z innych, rozmawiamy z przedstawicielami innych fundacji, innych stoisk, więc możemy poznać ofertę z różnych krajów.

o. Marek Raczkiewicz CSsR: A co czujesz, kiedy widzisz tylu młodych ludzi z Afryki, Azji, Ameryki Południowej?

Pani Antonina: To jest bardzo budujące, że jest tylu młodych ludzi, tak wiele rodzin, które nie boją się przebyć wielu kilometrów, bo jest to jakieś poświęcenie, pokazanie wiary, którą każdy w sobie nosi. To jest piękne świadectwo. Chcemy pokazywać ten pozytywny obraz rodziny, że warto otworzyć się na drugiego człowieka, na małżeństwo, rodzicielstwo i pokazywać w tym wszystkim, że jest to piękne.

o. Marek Raczkiewicz CSsR: Jak przyjechaliście, to pomogła Państwu miejscowa Polonia?

Aldona Wiśniewska: Tak, mamy tutaj wspaniałych ludzi wokół siebie. Organizacja tego pawilonu na miejscu wymagała wielkiego wysiłku. W związku z tym, oprócz walizek pełnych ulotek i materiałów drukowanych nie mogliśmy zabrać ze sobą stołów czy innych akcesoriów, dlatego jesteśmy wdzięczni Radzie Polaków z Navan, jak również stowarzyszeniu Credo z Navan pod opieką ks. Janusza Ługowskiego, klubowi polskiej myśli patriotycznej. Także tutaj środowisko polonijne jest ze sobą pięknie zintegrowane, ma wiele pomysłów, inicjatyw i to jest wspaniałe, że żyją wiarą, myślą oraz troską o wychowanie dzieci w wierze i w myśli patriotycznej. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy dzięki ich pomocy być

o. Witold Hetnar CSsR: Przed wami jest koncert rodzinny w kościele św. Audoena w Dublinie.

Artur Wiśniewski: Wiadomo, że dla Polaków rok 2018 jest rokiem wyjątkowym, ponieważ celebrujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dlatego nie wyobrażam sobie, żeby przyjechać do Dublina i nie zawieść Polonii mieszkającej w Irlandii i ich ducha patriotycznego. Stąd chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców Dublina i Polaków przybyłych na Światowe Spotkanie Rodzin na koncert na godz. 19.00. Będziemy śpiewać pieśni patriotyczne, będziemy się wspólnie modlić podczas Mszy św. i celebrować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Aldona Wiśniewska: Chcę powiedzieć, że ten koncert ma wspaniały wymiar, bo rozpoczyna się właśnie Mszą św. w intencji ojczyzny, a zaraz potem odbędzie się koncert pod patronatem Rady ds. Rodziny KEP, a także wicemarszałka Senatu pani Marii Koc, także mamy nadzieję, że uda się zebrać chociaż jakąś część Polaków. (…) Naprawdę atmosfera jest wspaniała, przyjazna i czujemy się tutaj bardzo bezpiecznie i bardzo dobrze.

o. Witold Hetnar CSsR: Dziękuję za rozmowę.

Aldona Wiśniewska: Dziękujemy.

RIRM

drukuj