Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Irlandii

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywa z wizytą w Irlandii. Wczoraj szef polskiej dyplomacji spotkał się z Polonią w Dublinie. Na dziś zaplanowano spotkania z irlandzkim ministrem spraw zagranicznych oraz szefem irlandzkiego resortu edukacji. 

Wizyta ministra spraw zagranicznych rozpoczęła się od spotkania z Polonią. Właśnie sprawy Polonii Witold Waszczykowski ma omawiać z ministrem spraw zagranicznych oraz ministrem edukacji Irlandii. Chodzi o możliwość nauczania języka polskiego w irlandzkich szkołach. W tym kontekście szef polskiej dyplomacji zachęcał Polonię do wzmożonej aktywności.

– Jesteście dużą grupą, ponad 100 tys. Ludzi […]. Macie więc możliwość pewnego politycznego oręża, które możecie użyć, oczywiście rozważnie, aby nie doprowadzić do podziałów w społeczeństwie irlandzkim, aby wykorzystać również fundusze lokalne, miejscowe dla waszych potrzeb – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

Ideę wprowadzenia języka polskiego do podstawy programowej w Irlandii wspiera ambasada w Dublinie.

– Ten system, który mamy aktualnie – szkół weekendowych – nie jest do końca zadowalający: po pierwsze, nie wszystkie dzieci mogą dotrzeć do szkół weekendowych, gdyż są rozproszone po różnych regionach, więc nie dojadą do większych miast w soboty i w niedziele. Po drugie, zależy nam na tym, żeby polskie dzieci nie były obciążone przez całe siedem dni. To praktycznie wygląda tak, że irlandzkie dzieci kończą w piątek, a nasze jeszcze muszą iść w sobotę, a czasami w niedzielę do szkoły – powiedział ambasador Polski w Irlandii Ryszard Sarkowicz.

Rząd irlandzki dał już zielone światło, by wprowadzić język polski, a także język litewski do tutejszych szkół średnich. Polacy chcą jednak, by stopniowo poczynić kolejne kroki naprzód tak, by także ci najmłodsi, czyli uczniowie szkół podstawowych, poznali język polski. Do tego zadania gotowi są już nauczyciele.

Dziś minister Witold Waszczykowski będzie rozmawiał o problemach Polonii m.in. z ministrem edukacji Irlandii. Wątek Brexitu, współpracy gospodarczej oraz wzajemnych stosunków poruszony zostanie również podczas spotkania z szefem irlandzkiej dyplomacji. Wiadomo, że w przyszłym roku premier Irlandii odwiedzi Polskę, by rozmawiać z prezesem Rady Ministrów Beatą Szydło.

TV Trwam News/RIRM

drukuj