fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

MKiDN: Grób Nieznanego Żołnierza chroniony jako grób wojenny

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny – poinformował w piątek resort kultury. Oznacza to, że grób uzyskał najwyższą – przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych – rangę grobu wojennego.

„Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce dla Polaków święte. Symbolizuje ono najważniejsze bitwy ostatniego stulecia – od obrony Lwowa po walki Żołnierzy Wyklętych. Wystąpienie o nadanie temu miejscu rangi grobu wojennego było dla nas oczywistością i obowiązkiem, a także naprawą dotychczasowych zaniechań, w wyniku, których status prawny tego miejsca był niejasny” – powiedział PAP wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Podkreślił, że nadanie w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Grobowi Nieznanego Żołnierza najwyższej rangi grobu wojennego, ma szczególnie symboliczny wymiar.

„To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – doprecyzowano w komunikacie MKiDN.

Jak poinformowało ministerstwo kultury, Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał najwyższą – przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych – rangę grobu wojennego i ochronę prawną wynikającą z przepisów jednego z najstarszych wciąż obowiązujących w Polsce aktów prawnych, czyli ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.

Od dnia wpisu do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych organem prowadzącym w sprawach dotyczących opieki nad obiektem jest wojewoda mazowiecki, a nadzór zwierzchni sprawuje MKiDN.

„Na skutek wpisu to wyjątkowe dla wszystkich Polaków miejsce pamięci objęte zostało ochroną prawną w roku uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to przede wszystkim hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość i symbolizującemu ich, a spoczywającemu w tym miejscu, Nieznanemu Żołnierzowi” – podkreśla resort kultury.

MKiDN wskazało, że Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał i utrwalał swoje znaczenie dla polskiej tożsamości i pamięci historycznej od 1925 r., gdy pod płytą z napisem „TU LEŻY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ” zostały w nim złożone prochy nieznanego żołnierza ekshumowane z Cmentarza Orląt Lwowskich.

Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Ocalał tylko środkowy fragment jego kolumnady, w której znajdował się Grób. Grób Nieznanego Żołnierza odbudowano, a uroczystość jego odsłonięcia odbyła się 8 maja 1946.

„To wyjątkowe miejsce pamięci i zabytek, miejsce najważniejszych uroczystości o charakterze państwowym, mimo że było otoczone opieką władz miasta i Dowództwa Garnizonu Warszawskiego, które dbały o właściwą oprawę mających przy nim miejsce uroczystości oraz zapewniało honorową, całodobową wartę – wyróżnienie i zaszczyt dla pełniących ją żołnierzy, nie korzystało dotąd z całej pełni ochrony i opieki państwa, jaka przysługuje grobom wojennym” – zaznaczono w komunikacie resortu.

PAP/RIRM

drukuj