Ministerstwo Zdrowia podało kryteria do powstającej tzw. sieci szpitali

Na mocy ustawy już niedługo utworzona zostanie tzw. sieć szpitali. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt szczegółowych kryteriów kwalifikacji do sieci. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do tego programu będą ogłoszone do 27 czerwca, a zaczną obowiązywać już od 1 października.

Kilka dni temu weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, na mocy której utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali.

Ustawa o sieci szpitali jest nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych. Mówię o tym na początku, żeby widzieć proporcje. My nie zmieniamy systemu służby zdrowia, ale ją korygujemy. Jest to poważna korekta – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Szef resortu tłumaczył, że zmiany dotyczą wyłącznie obszaru, jakim jest szpitalnictwo, a konkretnie zasad finansowania szpitali.

Ryczałtowe finansowanie szpitala zaliczonego do sieci szpitali oznacza dla szpitala większą, stabilną gwarancję finansowania na cztery lata. To jest bardzo istotne zarówno dla szpitala jako placówki, możliwości finansowych tego szpitala, ale także dla pracowników, co jest też niebagatelne, bo w końcu szpitale – i o tym też musimy pamiętać – to miejsce pracy tysięcy ludzi – podkreślił minister Radziwiłł.

Placówki, które znajdą się w sieci, będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia – zwrócił uwagę radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Przybylski.

Będą ośrodki referencyjne, wyspecjalizowane w danej jednostce chorobowej, co będzie gwarantowało dostępność i poziom. Natomiast pozostałe ośrodki mają doraźnie świadczyć zabezpieczenie lokalne do momentu, kiedy nie będziemy mogli wykonać tych procedur medycznych w ośrodkach wysokospecjalistycznych – wskazał Przemysław Przybylski.

Placówki zakwalifikowane do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że ustawa zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

Jest to ustawa, która pomoże im w bieżącym funkcjonowaniu, bo chociażby pojawi się opieka koordynowana, a więc pacjent po wyjściu ze szpitala nie będzie pozostawiony sam sobie, ale będzie miał dalszą opiekę poszpitalną. Łatwiej będzie realizować kompleksowe leczenie w czasie pobytu w szpitalu bez konieczności wypisywania pacjenta i przyjmowania go ponownie za jakiś czas – wyjaśnił przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos.

Na funkcjonowanie systemu sieci przeznaczonych będzie około 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jak i szpitale sieciowe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl