Resort zdrowia opublikował projekt dot. standardów opieki nad pacjentem zakażonym koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt o standardach opieki nad pacjentem z SARS-CoV-2 lub podejrzanym o zakażenie. Dokument trafił już do konsultacji. Jak wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji, koniecznym stało się zapewnienie sprawnej i wydolnej opieki medycznej. Takiej, która zagwarantuje zarówno diagnostykę, jak i racjonalne prowadzenie pacjenta po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem.
Projektowane rozporządzenie reguluje ścieżki postępowania w zależności od wyniku oceny stanu pacjenta i jego stopnia samodzielności.
Standard obejmuje zadania podejmowane w związku ze skierowaniem pacjenta do izolacji lub izolacji w warunkach domowych; skierowaniem pacjenta do leczenia w szpitalu oraz zlecaniem badań diagnostycznych w kierunku zakażenia.
Dostosowaliśmy strategię do rzeczywistości. W opiekę nad pacjentami z COVID-19 włączeni zostaną lekarze POZ-ów – mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko.
– Pacjent, który manifestuje objawy choroby COVID-19, to jest: kaszel, katar, temperatura ewentualnie duszność, może zgłosić się do lekarza rodzinnego, tzn. kontaktować się telefonicznie i tutaj może być udzielona porada telefoniczna. Jeżeli lekarz uzna, że istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, to już w tym momencie, bez badania fizykalnego pacjenta, może skierować go na test. W przypadku pojawienia się testu dodatniego lekarz rodzinny bądź lekarz, który kierował leczeniem pacjenta – bo ten pacjent może trafić również na izbę przyjęć do szpitala powiatowego – tam po wstępnym badaniu może mieć wykonany test i w tym momencie ten lekarz podejmuje decyzję o izolacji pacjenta – wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko.
Projekt ma wejść w życie w ciągu 7 dni od ogłoszenia.
RIRM