fot. PAP/Tomasz Gzell

Rekonstrukcja rządu

Coraz więcej wiemy na temat nowej struktury rządu. Sprawami cyfryzacji dalej będzie zajmował się Marek Zagórski. Ma bezpośrednio współpracować z premierem w jego kancelarii. Minister bez teki Michał Wójcik ma odpowiadać za sprawy obywatelskie. Zaprzysiężenie nowego gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego jest planowane na poniedziałek.

Rekonstrukcja rządu nie zamknie się na zmianach personalnych. Zmieni się cała struktura. Środowisko przejdzie do resortu klimatu. Lasy do resortu rolnictwa. Sport do Ministerstwa Kultury. Z kolei przy ministrze infrastruktury powstanie Główny Urząd Morski.

 „Sprawniejsze działanie, szybsze decyzje, lepsze rozwiązania, tańsze państwo” – napisał na Twitterze Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Zlikwidowane zostanie m.in. ministerstwo gospodarki morskiej. Kpt. Żeglugi wielkiej Józef Gawłowicz tłumaczy, że przed 2015 rokiem sprawy morskie, właśnie przy takiej strukturze, bez swojego resortu, były traktowane pobocznie. Nowa struktura rodzi podobne obawy. Brak resortu gospodarki morskiej może spowalniać działania w tym obszarze.

– Jeżeli resort nie ma swojego szefa i nie jest to osobny resort, to dzieje się coś odwrotnego niż na Zachodzie. Stanowiska takie jak kapitanowie portów, urzędu morskiego, są zaprojektowane dla ludzi wybitnych – ocenił kpt. ż. w. Józef Gawłowicz, członek Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

W myśl nowej struktury cyfryzacja przejdzie pod nadzór Kancelarii Premiera. Tym tematem dalej zajmował się będzie minister Marek Zagórski – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Chciałbym powierzyć te obowiązki dalej Markowi Zagórskiemu, jako osobie pracującej ze mną bezpośrednio w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ministrem bez teki w Kancelarii Premiera, z ramienia Solidarnej Polski, zostanie Michał Wójcik. W mediach pojawiały się doniesienia, że będzie ministrem ds. światopoglądu. Miałby stawiać opór wobec ideologicznych postulatów Lewicy.

-Nie ma takiego pomysłu, nie ma takiego planu – zapewnił Michał Wójcik.

Niewykluczone jednak, że w wielu przypadkach właśnie takimi sprawami będzie musiał się zająć, na co wskazuje robocza nazwa nowego stanowiska, o czym już oficjalnie mówią politycy Solidarnej Polski.

– Będzie odpowiadał za sprawy związane z obroną praw obywatelskich – powiedział Michał Woś, minister środowiska.

To znaczy, że zajmie się m.in. pomocą osobom pokrzywdzonym przez dziką reprywatyzację.

– Jest potrzebna osoba, która będzie stała na straży praw tych osób, po to, żeby można było interweniować tam, gdzie to jest potrzebne i konieczne – wyjaśnił minister środowiska.

Michał Wójcik może podejmować tematy tożsame dla Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowy rząd jeszcze nie został powołany. Na razie premier ogłosił tylko nazwiska.

„Prezydent RP @AndrzejDuda podjął decyzję że w najbliższy poniedziałek o godzinie 15.00 dokona na wniosek Premiera RP @MorawieckiM zmian w składzie Rady Ministrów” – napisał na Twitterze Błażej Spychalski, rzecznik Prezydenta RP.

Do nowych twarzy w rządzie należą: Jarosław Kaczyński – nowy wicepremier, Grzegorz Puda – przyszły minister rolnictwa, oraz Przemysław Czarnek, który pokieruje resortem edukacji i nauki.

 

TV Trwam News

drukuj