Rząd zajmie się projektem nowelizacji ordynacji podatkowej

W nowej ordynacji znajdują się, z jednej strony zapisy zwiększające uprawnienia podatników, a z drugiej instrument pozwalający fiskusowi na skuteczniejszą walkę z tymi, którzy nie płacą podatków. W projekcie może się znaleźć także zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.        

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, wskazuje, że nowa ordynacja podatkowa zawiera wiele restrykcyjnych rozwiązań.

– Chociażby zwiększenie o sto procent, czyli o drugie tyle, odsetek za zwłokę z tytułu zaległości podatkowych w dwóch najważniejszych podatkach. Jeżeli po pół roku od powstania zaległości podatnik złoży korektę deklaracji w takich dwóch podatkach, jak VAT i akcyza, które są najważniejsze, to wtedy odsetki będą zwiększone o drugie tyle. Za późniejsze złożenie korekty odsetki są dużo wyższe, za wcześniejsze będą o połowę niższe – zaznacza prof. Witold Modzelewski.   

Prace nad stworzeniem nowej ordynacji podatkowej zapowiedziała w swoim expose premier Ewa Kopacz. Pod koniec listopada ubiegłego roku prace zaczęła powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. W Sejmie są już dwa inne projekty dotyczące ordynacji podatkowej: projekt prezydencki oraz senacki.

Zmian w systemie podatkowym miałoby dotyczyć jedno z pytań ogólnokrajowego referendum, którego zarządzenie zapowiedział tydzień temu – po porażce w I turze wyborów – prezydent Bronisław Komorowski.

RIRM

drukuj