fot. PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda spotka się dziś ze związkowcami z OPZZ

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Andrzej Duda spotka się dziś ze związkowcami zrzeszonymi w OPZZ. Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim spraw pracowniczych i gospodarki.

W obliczu tak dużego ubóstwa i bezrobocia chcemy poznać koncepcję na przyszłość dla wszystkich Polaków – podkreśla Jan Guz, szef OPZZ.

– Chcemy zainicjować wszystkich, którzy myślą poważnie o sprawach pracowniczych, o sprawach obywatelskich i chcą realizować nasze postulaty. Chcemy, by te sprawy w ramach ogólnopolskiego porozumienia związków zawodowych rozstrzygane były na organach statutowych. Dlatego skierowałem zaproszenie, byśmy wraz z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą spotkali się i porozmawiali na ten temat, byśmy poznali także jego koncepcję. Nie chodzi tutaj o spisywanie jakichś umów, bo tych jest już wiele. Słowo „polityka” powinno się liczyć i dla nas jest to najistotniejsze – powiedział Jan Guz.

Andrzej Duda, spotykając się kilka dni temu z liderami „Solidarności” i OPZZ w Katowicach, zapewnił, że gdy obejmie urząd prezydenta RP będzie otwarty na dialog dotyczący także kluczowych spraw pracowniczych.

– Wierzę głęboko w to, że właśnie dialog jest tą płaszczyzną, na której wypracowuje się najlepsze rozwiązania. W trakcie tej kampanii wyborczej zapowiadałem już niejednokrotnie (i absolutnie w stu procentach to podtrzymuję), że rolę prezydenta RP postrzegam jako arbitra na scenie politycznej, ale zarazem kreatora i patrona dialogu – dialogu, o którym mowa w art. 20 konstytucji. Dialogu, który ma kształtować w Polsce ustrój społecznej gospodarki rynkowej. Dialogu z partnerami społecznymi, dotyczącego spraw pracowniczych i dotyczącego spraw gospodarczych. Ten dialog chciałbym kreować także działając jako prezydent RP – podkreślił Andrzej Duda.

5 maja NSZZ „Solidarność” oficjalnie poprała kandydaturę Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

RIRM

drukuj