fot. PAP/Jacek Turczyk

Decyzja prezydenta ws. referendum w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu mamy poznać decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wrześniowego referendum. Prawo i Sprawiedliwość chce rozszerzenia go o trzy dodatkowe pytania dotyczące wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego 6-latków, prywatyzacji Lasów Państwowych.

Rozszerzenie referendum miałoby podnieść frekwencję w plebiscycie. W ocenie Prawa i Sprawiedliwości, które powołuje się na sondaże, referendum w obecnej formie nie interesuje Polaków.

Prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszej rozmowy z Polskim Radiem zapowiedział, że ogłosi swoją decyzję w przyszłym tygodniu po spotkaniach z inicjatorami referendów, których wnioski zostały odrzucone.

Przede wszystkim będę chciał się spotkać z tymi, którzy byli inicjatorami wcześniej referendów w tej sprawie, a których wnioski zostały odrzucone, z tymi, którzy przynieśli podpisy w sprawie 6-latków, z tymi, którzy przynieśli podpisy w sprawie wieku emerytalnego, i z tymi, którzy przynieśli podpisy w obronie polskich lasów. Z reprezentacją tych wielkich grup społecznych będę chciał się spotkać. To jest w sumie prawie 6 milionów podpisów, więc to są bardzo poważne inicjatywy. Będziemy na ten temat rozmawiali, natomiast proszę pamiętać, że ja jako prezydent Rzeczypospolitej muszę to także rozważać od strony prawnej i rozważam. Odpowiedź będzie w przyszłym tygodniu – mówił prezydent Andrzej Duda.

Według prawnika, prof. UKSW Mariusza Muszyńskiego, jest możliwość rozszerzenia referendum, jednak zgodę na to musi wyrazić Senat.

– Prezydent, który zarządza referendum, zarządzał je na podstawie Konstytucji, na podstawie swojej własnej prerogatywy. W postępowaniu zarządzającym musi otrzymać tylko zgodę Senatu. Natomiast nie ma ograniczeń czasowych na dodanie nowych pytań. Ustawa o referendum mówi tylko, że powinno być ono zarządzone najpóźniej na 90 dni od opublikowania postanowienia prezydenta z zawartymi pytaniami. Jest to czas maksymalny, ale szybciej może być zawsze – podkreślił prof. Mariusz Muszyński.

W rozpisanym na 6-ty września referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na pytania dotyczące JOW-ów, finansowania partii z budżetu państwa oraz rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

RIRM

drukuj