Warszawa: spotkanie prezydentów Polski i Chorwacji

Problem migracji, szczyt NATO w Warszawie i współpraca w formacie Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne – to główne tematy rozmowy  prezydentów Polski i Chorwacji.  Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś w Warszawie z prezydent Kolindą Grabar Kitarović.

Mówiąc o problemie nielegalnej migracji, prezydent stwierdził, że Chorwacja jak i Polska mają podobne stanowiska.

– Trzeba starać się ze wszystkich sił likwidować przyczyny migracji i trzeba prowadzić w tym zakresie skuteczną politykę europejską, a więc w ramach Unii Europejskiej. Tutaj powinny być podejmowane konkretne działania w postaci raczej zapobiegania temu, żeby kolejne fale migracyjne nadchodziły. To oczywiście problem rozwiązania konfliktu w Syrii – to jedno. Osobiście uważam, że tutaj w znacznie większym stopniu powinna działać Organizacja Narodów Zjednoczonych. I drugie, to wsparcie dla tych państw, które mają na swoim terenie obozy uchodźców tak, żeby zapewnić w tych obozach godne warunki życia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Poza kwestią migracji politycy – jak mówił polski prezydent po zakończeniu rozmów – dyskutowali również o szczycie NATO. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że szczyt powinien być uniwersalny, a więc odnosić się do bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO.

RIRM

drukuj