Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie trwają polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Główne tematy rozmów, to stosunki dwustronne oraz kwestie międzynarodowe, w tym sytuacja na Ukrainie oraz relacje z Rosją.

W poniedziałek po południu niemiecka kanclerz została przyjęta w Belwederze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W czasie konsultacji międzyrządowych odbyło się przemówienie pełnomocnika rządu ds. międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego. Następnie kanclerz Merkel wpisała się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w gabinecie prof. Bartoszewskiego.

Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski zapowiedział, że tematami rozmów będą m.in. wymiana młodzieży i kwestia godnego uczczenia 25 lat wznowionych po 1989 roku stosunków między naszymi państwami. Dodał, Kopacz z Merkel będą też rozmawiały o „trudnej i kontrowersyjnej” kwestii wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej w transporcie.

Druga grupa spraw, które będą tematem rozmów w trakcie konsultacji międzyrządowych, dotyczy tego, co dzieje się w tej chwili w Unii Europejskiej. „Na pewno będziemy rozmawiali o Rosji, o Ukrainie, bo te sprawy są dla nas niesłychanie istotne” – powiedział Trzaskowski.

Tematem rozmów – dodał – będzie też majowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze (21-22 maja). Ukraina i Gruzja liczą, że na szczycie zapadną decyzje dotyczące zniesienia wiz przez Unię dla mieszkańców tych krajów; jednak w UE zdania na ten temat są na razie podzielone.

Podczas konsultacji poruszona ma być też kwestia polityki imigracyjnej Unii Europejskiej i wcielania w życie postanowień czwartkowego nadzwyczajnego szczytu UE.

Premier Kopacz zadeklarowała w czwartek, że Polska jest gotowa wysłać w region Morza Śródziemnego od 10 do 15 oficerów straży granicznej, którzy pomogą sprostać problemom związanym z napływem imigrantów na południe UE. Polska zaoferowała także samolot, który miałby patrolować problematyczny rejon, a także sprzęt, m.in. noktowizory.

Kopacz z Merkel będą też rozmawiać o przygotowaniach do czerwcowego szczytu UE, który będzie poświęcony współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Inne tematy rozmów, to m.in. kwestie energetyczne i sprawa połączeń gazowych.

W trakcie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych zostanie podpisana m.in. umowa o współpracy służb policyjnych.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w czwartek założenia polskiej polityki zagranicznej na 2015 rok, przekonywał, że Niemcy są głównym europejskim partnerem Polski i trudno wyobrazić sobie Unię bez partnerstwa polsko-niemieckiego. Schetyna przypomniał też, że 18 listopada 2015 roku będziemy obchodzić półwiecze listu.


PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl