fot. PAP/Marcin Gadomski

Min. J. K. Ardanowski: Przekażę nowemu ministrowi rolnictwa listę finalizowanych spraw w resorcie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiada, że przekaże swojemu następcy listę finalizowanych spraw w resorcie. Jan Krzysztof Ardanowski wśród nich wymienia przeorganizowanie systemu ubezpieczeń rolnych.

Ewentualną realizacją tych spraw zajmie się Grzegorz Puda, który w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy będzie ministrem rolnictwa i leśnictwa.

Grzegorz Puda dotychczas był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, a ostatnio w Sejmie bronił oprotestowanej przez rolników tzw. Piątki dla zwierząt, będąc sprawozdawcą tego projektu PiS-u. Teraz ma stanąć na czele Ministerstwa Rolnictwa.

Dotychczasowy szef tego resortu Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja przyznał, że jego następca – choć ma wykształcenie zootechniczne – nigdy nie zajmował się rolnictwem. Mimo to minister podkreślił, że życzy mu jak najlepiej, wskazując jednocześnie na wyzwania, jakie przed nim stoją.

-Trzeba przeorganizować system ubezpieczeń rolnych, tak żeby rolnicy mieli bezpieczeństwo prowadzonej produkcji rolniczej. Musi ruszyć ustawa o retencji i gospodarowaniu wodą, z inicjatywy prezydenta została przygotowana, lecz gdzieś utknęła. Trzeba doprowadzić do tego, żeby rolnicy się organizowali do wspólnych działalności gospodarczych, to jest powrót do idei spółdzielczości. Konieczne są szybkie działania, m.in. kończy się moratorium na import GMO do Polski. Trzeba podjąć szybkie działania. Ja oczywiście w żaden sposób nie będę przeszkadzał nowemu ministrowi rolnictwa, nie wybieram się również do Kancelarii Prezydenta, bo o to jestem często pytany – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski traci stanowisko w rządzie, a wcześniej został zawieszony w prawach członka PiS-u. Pokłosiem tych decyzji był jego sprzeciw wobec ustawy o ochronie zwierząt. Polityk uważa, że uderza ona w rolnictwo.

 

RIRM

drukuj