fot. PAP/Jacek Turczyk

M. Sadurska: Sprawa Trybunału jest zamknięta

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została podpisana, obowiązuje i sprawa Trybunału jest zamknięta – powiedziała w poniedziałek w Kontrwywiadzie RMF FM szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Sadurska była pytana w radiu RMF FM m.in., czy podczas niedawnej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim zarysował się jakiś kompromis w sprawie Trybunału, a także czy prezydent przed podpisaniem ostatniej ustawy o TK konsultował się z prawnikami.

– Wracamy do tematu, który, moim zdaniem, w tym momencie jest już zakończony. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym funkcjonuje, jest ogłoszona, jest obowiązująca – powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta.

– W tym momencie mamy taką sytuację, że mamy 15 sędziów i sprawa Trybunału jest zamknięta – dodała.

Wyraziła też nadzieje, że odłożenie przez TK planowanej na 12 stycznia rozprawy, podczas której miała być badana konstytucyjność uchwał unieważniających wybór pięciu sędziów TK i powołujących pięciu nowych, „będzie przełożone w następne działania, typu dopuszczenie tych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta była pytana, czy byłby możliwy kompromis polegający na tym, że prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów wybranych w październiku (tych, których wyboru TK nie zakwestionował), a ci wybrani przez obecny Sejm i już zaprzysiężeni wchodziliby na miejsce tych, którym będzie się kończyć kadencja.

– To by było złamanie konstytucji – odpowiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta.

RMF FM/PAP/RIRM

drukuj