M. Błaszczak przedstawił posłom główne zamierzenia MSWiA

Zapewnienie bezpieczeństwa Polaków to zasadniczy cel MSWiA – mówił Mariusz Błaszczak, przedstawiając posłom zamierzenia resortu. W związku z tym chce m.in. przywrócić część zlikwidowanych posterunków policji i odtworzyć karpacki oddział Straż Granicznej.

„Nasze cele wynikają z programu wyborczego PiS, który został poparty w wyborach przez naród 25 października. Przede wszystkim, sprawa zasadnicza to zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju, stąd przystąpiliśmy do przeprowadzania konsultacji społecznych, do realizacji programu, który nazywamy Mapą Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego” – powiedział Mariusz Błaszczak członkom sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Według szefa MSWiA spotkania z udziałem samorządów, organizacji pozarządowych i mieszkańców we wszystkich województwach, których do tej pory odbyto już ponad 3 tysiące, mają służyć m.in. wypracowywaniu konkretnych rozwiązań, np. usytuowania oddziałów policyjnych.

Mapa Bezpieczeństwa – jak mówił – ma być np. podstawą przywrócenia części z 418 zlikwidowanych posterunków policji. Zdaniem Błaszczaka likwidacja ponad połowy działających posterunków odbiła się negatywnie na poziomie bezpieczeństwa obywateli. Poprawę bezpieczeństwa ma zapewnić także przesunięcie etatów, tak by „policjanci wyszli zza biurek”.

Resort – poinformował posłów Błaszczak – finalizuje także prace nad programem modernizacyjnym wzorowanym na programie przyjętym przez rząd Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r.

Szef MSWiA wśród celów swojego ministerstwa wymienił także repatriację Polaków ze wschodu. „Ten proces przebiega zgodnie z planem” – mówił, podając, że np. przyjęto 186 Polaków z Mariupola, którzy przez pół roku będą adaptować się do warunków polskich, będą mieli też zapewnione mieszkanie i zatrudnienie. Zapowiedział także powstanie ustawy repatriacyjnej.

Kolejnym problemem omawianym podczas posiedzenia komisji była sprawa imigracji. Mariusz Błaszczak mówił, iż pracuje nad odbudową zaufania w Grupie Wyszehradzkiej, które – jego zdaniem – zostało podważone decyzją poprzedniego rządu o akceptacji kwot relokacji imigrantów w UE. W jego ocenie wspólne stanowisko Grupy ze stycznia tego roku sprzeciwiające się stałemu mechanizmowi relokacji i apelujące do państw starej UE o zmianę polityki azylowej służy właśnie temu celowi.

Szef MSWiA zapowiedział także odtworzenie karpackiego oddziału Straży Granicznej, gdyż jego likwidację ocenił jako poważny błąd, który zagraża bezpieczeństwu południowej granicy państwa.

Jako jeden z elementów przygotowywania na ewentualną falę imigracji wymienił także przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, który wydłuża m.in. z 7 do 45 dni termin przewidziany na przekazanie przez służby informacji Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Polski może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jako największe wyzwanie dla resortu i służb w 2016 r. Mariusz Błaszczak określił zapewnienie bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie; zapewnił, że rząd jest dobrze przygotowany do tego zadania.

Jeśli chodzi o sprawy administracyjne resort pracuje m.in. nad nowelizacją ustawy o aktach stanu cywilnego, bo – jak mówił Mariusz Błaszczak – w związku ze złym funkcjonowaniem programu „Źródło” dostęp do nich stanowi problem dla mieszkańców, zwłaszcza w większych miastach. Nowela ma umożliwić korzystanie urzędnikom także ze starych aplikacji, co powinno skutkować odblokowaniem dostępu do akt.

W sesji pytań posłowe opozycji zarzucili Mariuszowi Błaszczakowi nietrafną ocenę poziomu bezpieczeństwa kraju, powołując się m.in. na badania opinii publicznej w tej sprawie oraz statystki policji, wskazujące, że poziom bezpieczeństwa – a także poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli – systematycznie się poprawia. Podkreślali także, iż spotkania konsultacyjne w sprawach bezpieczeństwa odbywają się na szeroką skalę już od dłuższego czasu.

Poważne wątpliwości wzbudziła także kwestia przygotowania kraju na ewentualną, niekontrolowaną falę uchodźców, a podjęte starania oceniono jako niewystarczające.

Szefa MSWiA pytano także o przyczynę zwolnienia trzynastu komendantów wojewódzkich policji. Komentując tę sprawę, Mariusz Błaszczak ocenił, że zmiany personalne zawsze miały miejsce, a po 26 latach od przełomu policją nie powinni dowodzić funkcjonariusze, którzy swoją służbę zaczynali w Milicji Obywatelskiej.

MSWiA przedstawiło także posłom z Komisji informację na temat pracowników cywilnych służb mundurowych. Według wiceministra tego resortu Jarosława Zielińskiego w 2014 r. w formacjach podległych MSWiA zatrudnionych było ok. 28 tys. pracowników cywilnych, w tym ok. 23 tys. w policji, ok. 3 tys. w Straży Granicznej, a prawie 2 tys. w Państwowej Straży Pożarnej.

Zieliński zwrócił uwagę, że poważnym problemem pracowników cywilnych służb są niskie zarobki, zwłaszcza na niższych stanowiskach, które nie sięgają średniej krajowej. Zapowiedział też podwyżkę płac dla tych pracowników.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl