fot. youtube.com

W 2019 r. funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG odzyskali 46 aut

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali w ub. roku 46 pojazdów skradzionych w krajach za naszą zachodnią granicą. Ich łączna wartość to ponad 5 mln zł – poinformowała rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Oprócz samochodów strażnicy graniczni z tego oddziału odzyskali również kradzione części samochodowe wycenione na 450 tys. zł i dwa wózki widłowe za 30 tys. zł.

„Osobami, które kierowały kradzionymi pojazdami, byli obywatele naszego kraju, Ukrainy, Białorusi i Litwy. W zeszłym roku wśród odzyskanych samochodów uwagę zwróciły kampery znacznej wartości. Odzyskano pięć takich pojazdów. Najdroższy został skradziony w Andorze we wrześniu i był wart pół mln zł” – powiedziała Joanna Konieczniak.

Dodała, że pozostałe auta turystyczne tego typu, które wróciły do swoich właścicieli w Niemczech, były warte od 170 do 400 tys. zł.

Najwięcej, bo 25 kradzionych pojazdów odzyskali funkcjonariusze SG ze Świecka, pełniący służbę na głównym szlaku komunikacyjnym łączącym nasz kraj z Europą Zachodnią, czyli na autostradzie A2. Wśród nich znalazły się takie auta, jak: toyota, lexus, ford czy mercedes.

W niektórych przypadkach kradzione auta były zatrzymywane po pościgach. Kilka razy ich kierowcom udało się zbiec. Złodzieje i paserzy wpadali też podczas rutynowych kontroli. Z reguły postępowania dotyczącego tego typu przestępstw są przekazywane do dalszej realizacji policji.

W zeszłym roku liczba odzyskanych samochodów przez funkcjonariuszy z tego oddziału była mniejsza niż w 2018 r. Wówczas było to 77 pojazdów o łącznej wartości ponad 9,3 mln zł. Wtedy najwięcej – 66 pojazdów – ujawniono na terenie woj. lubuskiego.

Od początku tego roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG odzyskali sześć kradzionych pojazdów o szacunkowej wartości 725 tys. zł.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej z siedzibą komendy w Krośnie Odrzańskim obejmuje zasięgiem działania trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Długość granicy państwowej chronionej przez ten oddział wynosi 716 km, w tym: 278 km z Republiką Federalną Niemiec i 438 km z Republiką Czeską.

PAP

drukuj