Katowice: Metropolia w czasie COP24 przygotuje „strefę otwartą”

Multimedialną wystawę w czasie trwania szczytu klimatycznego w Katowicach pokaże w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego w centrum Katowic Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Wystawie w „strefie otwartej Metropolii” będą towarzyszyły m.in. warsztaty i pokazy filmowe.

Jak poinformowała w środę Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej urzędu metropolitalnego, tego dnia w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego rynku, rozpoczęły się prace poprzedzające instalację wystawy, którą będzie można oglądać tam od 1 do 16 grudnia.

COP24 w Katowicach potrwa od 2 do 14 grudnia.

Jak przekazała Kamila Rożnowska, Metropolia od 1 grudnia uruchomi w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego wypełnioną atrakcjami strefę otwartą, która będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-23, a w weekendy w godz. 10-23.

„Osoby odwiedzające budynek przy al. Korfantego 3 będą mogły zobaczyć m.in. imponujący mapping, przedstawiający w formie audiowizualnej bogactwo, potencjał i historię naszego obszaru. Kolejną atrakcją będzie interaktywna wystawa prezentująca wizję metropolii przyszłości” – podała przedstawicielka GZM.

Oprócz stałych atrakcji odbywać mają się tam koncerty czy spotkania z ekspertami, m.in. 4 grudnia z Gilem Penalosą, zajmującym się życiem miast i społeczności czy 14 grudnia z Filipem Springerem, reporterem i fotografem, autorem książki „Miedzianka. Historia znikania” (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, część wydarzeń wymaga rejestracji).

G. Penalosa ma być też 5 grudnia jednym z prelegentów konferencji pn. „Revita Metropolis”, poświęconej tematyce rewitalizacyjnej. Uczestniczyć w niej mają również m.in. przedstawiciele Związku Metropolitalnego Ruhry.

W metropolitalnej strefie będzie ponadto można obejrzeć filmy dokumentalne, istotne w debacie o przyszłości planety: „Ginący świat” (7 grudnia), „Łowcy miodu” (9 grudnia) oraz „Znikająca wyspa” (12 grudnia). W ramach cyklu filmowego, którego współorganizatorem jest Instytucja Filmowa „Silesia Film”, odbędą się też spotkania m.in. z aktorem Marcinem Dorocińskim oraz twórcą filmowym Krystianem Matyskiem.

W dawnym Muzeum Śląskim planowane są również m.in. ekowarsztaty dla najmłodszych, finał konkursu Biznes Mixer na najbardziej ekologiczny startup, warsztaty z kształtowania świadomości obywatelskiej dla młodzieży szkół średnich czy koncerty m.in. uczniów szkół muzycznych regionu oraz kwartetu smyczkowego Aukso.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu – zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy ma zajmować się m.in. transportem publicznym i planowaniem przestrzennym.

Na początku września władze GZM zaprezentowały logo Metropolii: prostą literę M, przedstawioną z dodatkowym kształtem mogącym kojarzyć się z sercem czy matematycznym znakiem większości. Na początku listopada Metropolia pokazała system identyfikacji wizualnej i tzw. księgę znaku: – zostały one już użyte m.in. na autobusach nowych metropolitalnych linii lotniskowych, które mają m.in. obsługiwać gości COP24.Muzeum Śląskie od 2015 r. Muzeum Śląskie koncentruje działalność w nowych obiektach na zrewitalizowanym terenie dawnej kopalni Katowice. W budynku przy alei Wojciecha Korfantego zakończyło działalność wiosną br. Następnie próbowało go sprzedać – dotąd bezskutecznie.

Gmach, który przez ponad 33 lata był główną siedzibą Muzeum Śląskiego, to neorenesansowy budynek przy al. Korfantego 3., czyli tuż obok katowickiego rynku. 120 lat siedzibę znalazł tam katowicki Grand Hotel, a po 1922 r. zorganizowano w nim biura przedsiębiorstw przemysłowych. Reprezentacyjny obiekt ma 25 m wysokości, ponad 3,1 tys. m kw. powierzchni użytkowej, 118 schodów i 235 okien.

Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach w dniach 2-14 grudnia br. Jego miejscem będzie kompleks Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i przylegającej hali widowiskowej Spodek – wraz z okolicznym wydzielonym terenem, na którym zbudowano obiekty tymczasowe.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl