fot. PAP/Tytus Żmijewski

J. Sasin: W czerwcu propozycje reformy systemu orzecznictwa dot. niepełnosprawnych

W czerwcu będziemy mieli konkretne propozycje reformy systemu orzecznictwa dotyczące osób niepełnosprawnych – zapowiedział wczoraj Jacek Sasin. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów wyraził przekonanie, że zakończenie protestu w Sejmie umożliwi dalszą spokojną dyskusję nad tym, jak jeszcze skuteczniej pomagać osobom niepełnosprawnym.

System orzecznictwa wymaga obecnie uporządkowania. W Polsce znane są przypadki m.in. odmiennych orzeczeń w stosunku do tych samych niepełnosprawności. Nad rozwiązaniami systemowymi pracują minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Planowane są także inne działania na rzecz osób niepełnosprawnych – zaznaczył Jacek Sasin.

– Zachęcamy do tego, żeby spokojnie rozmawiać, również nad kolejnymi krokami, które są już zaplanowane – jak fundusz solidarnościowy – ale również musimy zreformować cały system orzecznictwa, co pozwoli skutecznie pomagać tym najbardziej potrzebującym. Mamy te działania zaplanowane. Już w czerwcu będziemy mieli konkretne propozycje jeśli chodzi o reformę systemu orzecznictwa. Pracujemy od początku kadencji nad tym, żeby poprawić sytuację niepełnosprawnych. Mamy również ogłoszony niedawno Program Dostępność Plus, bo pomoc niepełnosprawnym to nie są tylko kwestie finansowe – choć te są niezwykle ważne i potrzebne. To jest również likwidacja barier architektonicznych, to jest zorganizowanie systemu opieki państwa nad tymi osobami – tłumaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wczoraj, po 40 dniach, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zawiesili swój protest w Sejmie. W czasie jego trwania rząd spełnił postulat protestujących dot. podniesienia renty socjalnej do 1030 zł. Zamiast 500 zł w gotówce, co było drugim postulatem, rządzący zaproponowali wsparcie w formie świadczeń i wyrobów medycznych na tym poziomie. To jednak nie zostało dobrze przyjęte przez protestujących.

RIRM

drukuj