IPN zaprezentował spot poświęcony 50. rocznicy Marca ‘68

Marzec 1968 roku to złożona i wielopłaszczyznowa historia. Pragnienie wolności młodych Polaków, walki frakcyjne w PZPR, prowokacje i naciski z Moskwy. Wydarzenia te przybliża specjalny spot i unowocześniony portal edukacyjny prowadzony przez Instytut Pamięci Narodowej.

Historycy IPN od lat badają przyczyny, przebieg i skutki protestów młodzieży i działań władzy komunistycznej w tamtym okresie.

Wielki protest polskiej młodzieży przeciwko systemowi komunistycznemu, przeciwko ograniczaniu wolności – mówił o marcu ‘68 dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu.

Spot IPN o marcu 1968 r. w skrótowej formie przypomina przyczyny i przebieg tych wydarzeń. Jednym z elementów wydarzeń marcowych była akcja antysemicka będąca reakcją na wojnę sześciodniową.

W swoim czasie towarzysze otworzyliśmy szeroko nasze granice dla wszystkich, którzy nie chcieli być obywatelami naszego państwa i postanowili udać się do Izraela” – mówił wówczas Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR.

 Inspiracją ohydnej kampanii w prasie była partia komunistyczna PZPR – zaznaczył dr Jarosław Szarek.

Ta kampania była efektem ostrych sporów wśród władzy komunistycznej trwających od wielu lat. W tym czasie ujawnił się po raz kolejny podział w PZPR na „Chamów” i „Żydów”.

 Władze dopuściły do dyskursu publicznego, tak naprawdę, wątki antysemickie, już jawne – podkreślił dr Daniel Gucewicz z IPN.

 Ale marzec 1968 r. to głównie protesty młodzieży przeciw cenzurze i ograniczaniu wolności. Protestowała nie tylko młodzież studencka, jak się powszechnie sądzi. Demonstracje odbywały się, jak przypominał historyk prof. Julian Kwiek, także poza takimi ośrodkami akademickimi, jak Warszawa czy Kraków.

Wydarzania marcowe miały miejsce także w ośrodkach pozaakademickich, jak na przykład w Tarnowie, gdzie była spora manifestacja młodzieży szkół średnich, zawodowych, czy też młodzieży robotniczej – zwrócił uwagę prof. Julian Kwiek.

 IPN chce w swoim spocie zwrócić uwagę nie tylko na najbardziej znanych inżynierów wydarzeń marcowych, takich jak Wiesław Gomułka czy Mieczysław Moczar.

Ważną rolę w walkach frakcyjnych w PZPR w 1968 r. odgrywał ówczesny I sekretarz PZPR w Katowicach Edward Gierek.

 Jeśli co niektórzy będą nadal próbowali, to śląska woda pogruchocze ich kości” – mówił w tamtych czasach Edward Gierek.

  Chcielibyśmy przypomnieć, że kroczył w jednym szeregu z tymi, którzy działali wcześniej, używając zresztą klasycznej retoryki marcowej – powiedział Paweł Tomasik z IPN.

 IPN zmodyfikował prowadzony od lat portal edukacyjny poświęcony złożonej tematyce wydarzeń marcowych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl