IPN i archidiecezja wrocławska będą współpracować na polu wydawniczym

Instytut Pamięci Narodowej i archidiecezja wrocławska zawarły umowę i będą współpracować na polu wydawniczym i edukacyjnym. IPN ma promować wiedzę o roli Kościoła w życiu społecznym, w zamian publikacje Instytutu będą sprzedawane w księgarni archidiecezjalnej.

W poniedziałek we Wrocławiu list intencyjny o współpracy podpisali metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny i prezes Instytut Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Jak zapisano w umowie, IPN zobowiązał się do „zgodnego z prawdą historyczną promowania wiedzy o roli społecznej Kościoła katolickiego w tworzeniu państwowości i kultury naszego kraju, uwzględniając w sposób szczególny działalność Kościoła i jego przedstawicieli na terenie Dolnego Śląska, przez odnoszącej się do wspomnianej tematyki wydawnictwa książkowe i inne uwzględnione w statucie Instytutu przedsięwzięcia”.

Natomiast archidiecezja wrocławska „umożliwi mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, a także odwiedzającym Wrocław turystom, dostęp do zgodnych z intencją niniejszego listu publikacji IPN poprzez stworzenie warunków do ich dystrybucji na terenie +Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej+”.

Ks. abp Józef Kupny powiedział, że współpraca między archidiecezją wrocławską a IPN istniała już wcześniej, ale dzięki umowie zostanie pogłębiona i upowszechniona.

„Chcemy przygotowywać wspólne projekty, które pomogą ukazać społeczną rolę duchowieństwa i integracyjną rolę Kościoła na Dolnym Śląsku Chcemy też włączyć się szerzej w edukację patriotyczną młodego pokolenia. IPN może się poszczycić wieloma osiągnięciami w tym zakresie. Kościół może być partnerem w tym całym procesie” – powiedział metropolita wrocławski.

Prezes IPN Jarosław Szarek ocenił, że podpisanie listu intencyjnego z archidiecezją to „sformalizowanie współpracy, która w praktyce trwa nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce”.

„Od samego początku istnienia IPN współpracuje z Kościołem, bo zajmujemy się historią XX wieku, a w ogóle historii Polski nie można zrozumieć bez Kościoła. Miliony Polaków, którzy przybyli na Dolny Śląsk ze Wschodu mogły zakorzenić się na tych ziemiach dzięki parafiom, dzięki pracy księży katolickich. Kościół wspierał opór przeciwko komunizmowi również w stanie wojennym” – powiedział Szarek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl