fot. PAP/Mateusz Marek

Na placu Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”

Na placu Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Wręczone zostały też Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. W uroczystościach wzięli udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes IPN Jarosław Szarek.

Szef Instytutu Pamięci Narodowej wzywał do wierności wartościom, które dały zwycięstwo w 1920 i 1980 roku. Dr Jarosław Szarek podziękował również wszystkim zaangażowanym w walkę o wolną Polskę.

– Dzisiaj spotykamy się w tym miejscu, aby odznaczyć osoby, które wiodły nas ku wolnej Polsce. Robimy to obok wystawy „TU rodziła się Solidarność”. Nie chcieliśmy zapomnieć o żadnym z miejsc w Polsce, w którym latem 1980 roku zawiał duch polski niepokornej. Setki tysięcy ludzi podjęło strajki. Niestety opowiadamy tylko fragment tej historii, bo gdybyśmy chcieli upamiętnić każde strajkujące miasto, każdy strajkujący zakład, to zabrakłoby miejsca na tym placu – powiedział dr Jarosław Szarek.

Jednym z odznaczonych był Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego. Podziękował on m.in. prezydentowi oraz władzom IPN-u za to wyróżnienie.

Jak zaznaczył w ten sposób nabiera mocy wielka historyczna sprawiedliwość wobec życzących i nieżyjących już działaczy opozycji antykomunistycznej.

– Pamięć o tamtych wydarzeniach i ich konsekwencje: opór tych, którzy upominali się o wolną Polskę, musi trwać i trwa. Chciałbym jeszcze raz w imieniu odznaczonych podziękować. Zachowajmy pamięć także o tych, którzy odeszli. Niech żyje Polska. Niech żyje wolna Białoruś – mówił Andrzej Melak.

Wystawa przygotowana przez IPN pt. „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność” prezentowana była w ponad 50 miejscach naszego kraju m.in. w Gdańsku i Gdyni, a także na Śląsku. Jej elementy ukazują historię narodzin NSZZ „Solidarność” oraz sylwetki jej działaczy.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl