Hołd Polakom wywiezionym na Sybir

75 lat temu odbyła się najtragiczniejsza wywózka Polaków na Sybir. Dziś o godz. 11:00 w Białymstoku przed Grobem Nieznanego Sybiraka zgromadzeni oddali hołd tym, którzy zginęli.

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Radzieckiego, okupującego wówczas część Polski, zorganizowały cztery wywózki obywateli polskich na Wschód .

Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków, aż 6,5 roku spędził w łagrze.

– Głód, choroby, brak lekarstw i lekarzy, niewyobrażalne cierpienia z racji represji – na każdym kroku usiłowano nas upokorzyć, skrzywdzić, sponiewierać. To było naszą codziennością. Musieliśmy to znosić tylko dlatego, że byliśmy Polakami i wierzyliśmy w Boga. Prezentowaliśmy wartości Polaka-patrioty, na którego nasze mamy starały się nas wychować, uczyć pacierza. Z książeczek do nabożeństwa uczyliśmy się języka polskiego, religii i pacierza – powiedział Tadeusz Chwiedź.

Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. Polaków.  W Białymstoku, do 2016 roku, ma powstać Muzeum Pamięci Sybiru. Będzie placówką ogólnopolską zajmującą się tematyką wywózek Polaków na Wschód.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl