fot. flickr

Białystok: dziś wyrok ws. Czeczeńców oskarżonych o działalność na rzecz IS

Sąd Okręgowy w Białymstoku ma dziś wydać wyrok w sprawie czterech Czeczenów oskarżonych o działalność w grupie przestępczej w Polsce i wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Prokurator zażądał dla nich kar do 5-ciu lat pozbawienia wolności, a także zapłaty grzywny.

W ubiegłym tygodniu przed białostockim sądem zakończył się proces w tej sprawie. Ustalono wówczas, że obywatele Rosji, deklarujący narodowość czeczeńską gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach mowa jest o blisko 9 tysiącach euro.

Według aktu oskarżenia grupa działała od maja do października 2014 r. w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także na terenie Turcji. Zajmowała się rekrutacją ochotników chcących przystąpić do tzw. Państwa Islamskiego, a także zakupem sprzętu paramilitarnego. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku, tam też trafiał kupowany sprzęt. W śledztwie pojawił się wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach. Sąd bada, czy mężczyzna doznał ran w Czeczenii czy – jak twierdzi prokuratura – w Syrii.

Oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. Twierdzą, że pieniądze były zebrane i przekazane nie dla tzw. Państwa Islamskiego, ale na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii. Obrońcy oskarżonych domagają się uniewinnienia mężczyzn.

TV Trwam News/RIRM

drukuj