Zakończyła się XIX edycja Mazury AirShow

W niedzielę zakończyła się XIX edycja docenianych w Polsce i za granicą pokazów lotniczych Mazury AirShow. Impreza trwała dwa dni, od 5 sierpnia, i odbywała się na terenie lotniska Kętrzyn Wilamowo, nad taflą jeziora Niegocin oraz w Giżycku.

Tegoroczna odsłona obfitowała w różnorodność pokazów. Na niebie – oprócz rodzimych pilotów – mogliśmy zobaczyć, przedstawicieli Szwecji, Litwy, Niemiec, Austrii oraz Włoch. Widzowie podziwiali w akcji samoloty akrobacyjne, samoloty odrzutowe, egzemplarze zabytkowe, śmigłowce i wodnosamoloty.

Dodatkowym atutem imprezy jest wyjątkowa formuła i zarazem sceneria pokazów – przeloty odbywają się zarówno nad i na jeziorze w dwóch różnych miejscowościach w otoczeniu pięknej przyrody.

Każdy przelot maszyny latającej był nagradzany gromkimi brawami „z ziemi”, jednak największe wrażenie na publiczności zrobiły akrobacyjne skoki spadochronowe grupy SKY MAGIC, dynamiczny lot MIG-a 29 z 22 Bazy Lotnnictwa Taktycznego z Malborka, majestatyczny podniebny rejs legendarnego Douglasa DC-3 „Dakota”, pokazy ekwilibrystycznych umiejętności zaprezentowanych przez m.in. niemieckiego pilota Uwe Zimmermana, Litewski Zespół Akrobacyjny ANBO oraz Zespół Akrobacyjny „Orlik” wchodzący w skład Polskich Sił Powietrznych.

Organizatorzy postanowili na czas trwania imprezy otworzyć lotnisko dla zwiedzających, dzięki czemu można było z bliska obejrzeć maszyny biorące udział w pokazach, porozmawiać z ekspertami – m.in. z jedynym polskim astronautą, generałem brygady Mirosławem Hermaszewskim, odwiedzić stoiska promocyjne polskich Sił  Zbrojnych, lokalnych firm i przedsiębiorstw zajmujących się sprzętem lotniczym, odbyć loty promocyjno – zapoznawcze.

Dodatkowo odwiedzający mogli zobaczyć znajdujące się na terenie portu lotniczego tablice poświęcone: papieżowi Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata; ks. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu – który z kętrzyńskiego lotniska został przetransporotwany do innego miejsca odosobnienia; kadrze lotniczej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem oraz załodze i uczestnikom tragicznego rządowego lotu do Smoleńska z 2010 roku.

W Giżycku każdego dnia odbywał się koncert muzyczny, a w sobotę można było podziwać wieczorny pokaz sztucznych ogni odpalanych z barki zacumowanej na jeziorze. Dla osób zainteresowanych Mazury AirShow , ale niemogących osobiście uczestniczyć w pokazach, na czas trwania pikniku uruchomiono Radio AirShow oraz transmisję internetową z profesjonalnym komentarzem Tadeusza Sznuka.

Impreza jak co roku cieszyła się dużym powodzeniem. Organizatorzy szacują, że przez cały weekend osobiście zlot odwiedziło kilkanaście tysięcy widzów z Polski i z zagranicy.

Michał Bąkowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl