fot. PAP/Andrzej Grygiel

Białystok. W Wielkanoc śniadanie dla potrzebujących

Nawet około tysiąca osób może zasiąść w wielkanocną niedzielę do uroczystego śniadania, które dla potrzebujących organizują w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacja Rodziny Czarneckich.

Śniadanie odbędzie się w sali sportowej Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia o godz. 8.00. Dyrektor tej szkoły Honorata Kozłowska powiedziała, że sala sportowa będzie świątecznie udekorowana, by choć na krótko stała się domem dla potrzebujących.

„Otworzyć drzwi na przyjście niewidzialnego Boga dla widzialnych bliźnich. To jest nasza rola (…) Nasza placówka po raz trzeci otwiera się na tę piękną inicjatywę” – powiedziała.

„Zmartwychwstały Chrystus przynosi nadzieję. Bardzo pragniemy, żeby jej znakiem były szeroko otwarte drzwi naszej szkoły, do której serdecznie zapraszamy wszystkich na to śniadanie wielkanocne w poranek wielkanocny” – dodała Kozłowska.

Organizatorzy śniadania przygotowują ok. 250 litrów żurku, ok. 100 kg pasty jajecznej, 150 kg sałatki jarzynowej, 100 kg wędlin, 100 kg białej kiełbasy, do tego pieczywo, babki i ciasta świąteczne, napoje – poinformowała Dominika Czarnecka z Fundacji Rodziny Czarneckich, która współorganizuje w mieście śniadania wielkanocne i wigilie dla ubogich. Pomagają firmy z branży spożywczej, wędliniarskiej, indywidualni darczyńcy.  Czarnecka podkreśliła, że potrzeby organizacyjne są „duże”.

Czarnecka przypomniała, że w ostatnich dniach fundacja sprzedawała wykonane charytatywnie ciasteczka świąteczne, a dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na produkty na przygotowanie świątecznego śniadania.

W przygotowaniu świątecznego posiłku będzie pomagać ok. 40 wolontariuszy, Żywność potrzebujący będą mogli również zabrać ze sobą.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Adam Kozikowski podziękował wszystkim za organizację śniadania i włączenie się do pomocy. Podkreślił, że „to niesamowity gest miłości i wrażliwości dla osób ubogich”.

„To jest dla nas wielka radość, że nasi podopieczni, ubodzy miasta, Podlasia, mogą tego dnia, tak bardzo ważnego dnia, tak ważnego poranka, wspólnie spotkać się przy stole, złożyć sobie życzenia, by też przeżywać radość zmartwychwstania (Chrystusa-PAP)” – dodał ks. Kozikowski.

PAP/RIRM

drukuj