Międzynarodowa Konferencja Polonijna pt. „Państwo Polskie a Polonia”

W Warszawie zakończy się dziś Międzynarodowa Konferencja Polonijna pt. „Państwo Polskie a Polonia”. W drugim dniu naukowego spotkania zaplanowano m.in. wystąpienia przedstawicieli rządu, Sejmu, Senatu, a także innych instytucji państwowych. Głos zabierze również m.in. Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Polska ma dziś niesamowita szansę odbudowania i przywrócenia narodu polskiego do życia, społecznego, kulturalnego, ekonomicznego a w efekcie politycznego – mówi Witold Rosowski, Koordynator konferencji z Nowego Jorku.

Jeśli poza granicami kraju mieszka 18 mln Polaków, a w Polsce 36 mln, to mówimy o 1/3 narodu polskiego, która została wykluczona z życia przez 70 lat władzy ludowej, a która stanowi tę część narodu, która w ogóle nie jest reprezentowana w Polsce. Chciałbym zauważyć, że duża część tej Polonii jest bardzo zaangażowana sercem, czasem i pieniędzmi w sprawy polskie. Reprezentujemy środowiska, które chciałyby być po prostu Polakami mieszkającymi za granicą, a nie jakąś Polonią czy jakimś nie wiadomo jakim bytem, który wykorzystuje się tylko wtedy, kiedy trzeba, a tak to nie ma zainteresowania – wskazuje Witold Rosowski.

Na zakończenie pierwszej części obrad o godzinie 16.30  wystąpi Grupa 44 w autorskim programie Wojciecha Rohatyna Popkiewicza pt. „W rytmie serca”.

Z kolei od godziny 17.30 będzie trwała dyskusja. Odbędzie się również podpisanie protokołu z Konferencji.

RIRM

drukuj