fot.PAP/EPA

Ghana: Przywódca opozycji wygrał wybory prezydenckie

Przywódca opozycyjnej Nowej Partii Patriotycznej (NPP) Nana Akufo-Addo wygrał środowe wybory prezydenckie w Ghanie pokonując obecnego szefa państwa Johna Dramani Mahamę – ogłosiła w piątek Komisja Wyborcza.

Jak zakomunikowała przewodnicząca Komisji Charlotte Osel, Akufo-Addo zdobył 53,8 proc. głosów a obecny prezydent, który ubiegał się o drugą kadencję, 44,4 proc.

Dramani Mahama uznał swoją porażkę i złożył gratulacje zwycięzcy.

„Składam wam dzisiaj uroczystą przysięgę: nie zawiodę was. Uczynię wszystko co w mojej mocy aby sprostać waszym nadziejom i oczekiwaniom” – powiedział Akufo Addo rozentuzjazmowanemu tłumowi zwolenników, którzy zgromadzili się przed jego rezydencją w stolicy kraju – Akrze.

Zwolennicy opozycji, Nowej Partii Patriotycznej i nowego prezydenta wylegli na ulice stolicy tańcząc, trąbiąc klaksonami samochodów i odpalając ognie sztuczne. Zwycięstwa kandydata tej partii spodziewano się powszechnie od środy, ale wciąż nie było oficjalnych wyników głosowania.

72-letni Akufo-Addo był m. in. ministrem spraw zagranicznych i prokuratorem generalnym w poprzednim rządzie NPP, który sprawował władzę w latach 2001-2009. Już dwukrotnie, bez powodzenia, ubiegał się o urząd prezydenta.

W kampanii wyborczej obiecywał m. in. darmową naukę w szkołach średnich i budowę nowych fabryk w celu zwiększenia liczby miejsc pracy.

Ghana jest demokracją wielopartyjną od obalenia rządów wojskowych w 1992 r. Ostatnie wybory – jak podkreślają obserwatorzy – wzmacniają wizerunek tego kraju jako czołowej siły demokracji w regionie charakteryzującym się niestabilnością polityczną, wojnami domowymi i zamachami stanu.

PAP/RIRM

drukuj