fot. Monika Bilska

Prof. A. Zybertowicz: Ci którzy mówią, że wybory są nie do zrobienia zgodnie ze standardami demokratycznymi, sami aktywnie przyczyniają się do tego, żeby wywołać chaos

Mam też wrażenie, że ci którzy mówią, że wybory są nie do zrobienia zgodnie ze standardami demokratycznymi z powodów organizacyjnych, z powodu braku czasu, przecież sami aktywnie przyczyniają się do tego, żeby wywołać chaos, np. namawiając samorządowców, żeby utrudniali proces przygotowania do wyborów oraz wykorzystując przez Senat cały 30-dniowy, prawnie przynależny Senatowi, okres czasu to złożenia uwag do propozycji ustawowej – powiedział we wtorek doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

Prof. Zybertowicz we wtorek był pytany w Radiu Wnet, jak ocenia stanowisko Jarosława Gowina ws. wyborów prezydenckich oraz czy można być pewnym, co zrobi Porozumienie w tej sprawie. „Myślę, że sytuacja dalej pozostaje niepewna, wczoraj na spotkaniu u prezydenta (z posłami Porozumienia – PAP) wymieniono poglądy, nie podjęto zobowiązujących decyzji”.

„Gdy przyglądam się aktywności Jarosława Gowina to myślę, że kiedyś historycy bardzo surowo mogą ocenić to zachowanie, bo przyczynia on się do uwikłania całego państwa polskiego w pułapkę, z której może być trudno wyjść” – ocenił doradca prezydenta.

Uzasadniając swoje zdanie wskazał na „poziom racjonalności zachowań ugrupowań opozycyjnych – wpadanie w totalizującą krytykę rządzących”. Jak mówił, „łatwo sobie wyobrazimy, że gdyby rządzący chcieli te wybory przenieść, to opozycja i tak by to krytykowała, że chcą przenieść”.

„Jak celnie zauważył niedawno (szef gabinetu prezydenta – PAP) minister Krzysztof Szczerski – co by było, gdyby notowania opinii publicznej wskazywały, że któryś z kandydatów opozycji ma przewagę albo ma realną szansę pokonania prezydenta Andrzeja Dudy, i wtedy rządzący wprowadziliby któryś ze stanów nadzwyczajnych, automatycznie powodujący przesunięcie wyborów na dalszy termin, to byśmy mieli histerię w Polsce jeszcze większą, a sojusznicy ugrupowań opozycyjnych i zwolennicy osłabienia polskiego państwa za granicą na pewno poparliby histeryzujących w ten sposób polityków opozycji” – ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

Przyznał, że trochę dziwi go to, że Jarosław Gowin „jakby zapomina o tym kontekście”.

„Mam też wrażenie, że ci którzy mówią, że wybory są nie do zrobienia zgodnie ze standardami demokratycznymi z powodów organizacyjnych, z powodu braku czasu, przecież sami aktywnie przyczyniają się do tego, żeby wywołać chaos, np. namawiając samorządowców, żeby utrudniali proces przygotowania do wyborów oraz wykorzystując przez Senat cały 30-dniowy, prawnie przynależny Senatowi, okres czasu to złożenia uwag do propozycji ustawowej” – zwrócił uwagę doradca prezydenta.

Dodał, że „gdyby senatorzy opozycji mieli poczucie zobowiązań wobec Polaków, to wystarczyłoby im dwa tygodnie, żeby przedstawić swoje ewentualne zastrzeżenia, a potem pozwolić instytucjom polskiego państwa w sposób jak najbezpieczniejszy przeprowadzić te wybory”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl