fot. gddkia.gov.pl

GDDKiA podpisze dziś umowę na budowę odcinka A1

W Częstochowie zostanie dziś podpisana umowa na budowę jednego z pięciu brakujących odcinków autostrady A1. Chodzi o fragment trasy pomiędzy planowanym węzłem Rząsawa a granicą województwa łódzkiego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze umowę z firmą Pol-Aqua. Koszt budowy 17-kilometrowego odcinka autostrady wyniesie 596 mln zł. Ten fragment trasy ma zostać oddany do użytku do 2022 r.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że ukończenie całej autostrady A1 ma duże znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki.

– Autostrada A1 to jedno z zadań realizowanych w ramach priorytetu naszego rządu. Przecina całe terytorium Rzeczypospolitej, jest częścią składową trasy europejskiej sieci transportowej oraz priorytetowego projektu autostrada Gdańsk-Brno-Bratysława-Wiedeń. To utworzenie tego głównego szlaku komunikacyjnego ułatwi dostęp do polskich portów przedsiębiorcom z Czech, Słowacji czy Węgier. W efekcie pozwoli na zdynamizowanie rozwoju rodzimej gospodarki – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Autostrada A1 to główny szlak komunikacyjny w Polsce prowadzący z Gdańska do granicy z Czechami. Do jej ukończenia brakuje prawie 140 kilometrów pomiędzy Tuszynem pod Łodzią a Pyrzowicami koło Katowic.

Do 2019 roku ma zostać oddany 57-kilometrowy odcinek pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową. Na pozostałe 81 kilometrów trasy poczekamy co najmniej do 2022 roku.

Po zakończeniu wszystkich prac autostrada A1 będzie miała 568 km długości.

 

RIRM

drukuj