Drugi dzień posiedzenia Sejmu

W drugim, ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchają informacji rządu w sprawie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Wczoraj natomiast  debatowano m.in. o nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Wniosek o przedstawienie informacji rządu w sprawie restrukturyzacji górnictwa złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele poszczególnych klubów będą mogli również zadać w tej sprawie pytania przedstawicielom rządu. Posłowie zagłosują także m.in.  nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Przygotowany przez MSZ projekt – zakłada m.in. wygaśnięcie – po sześciu miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy – stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej.

Wczoraj późnym wieczorem zakończył się pierwszy dzień posiedzenia izby. Debatowano nad rządowym projektem regulującym ścieżki kariery akademickiej, opartej na prowadzeniu badań naukowych, których wyniki mogłyby posłużyć społeczeństwu i gospodarce. Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży wprowadziła w nim kilka poprawek.

– Aby po pierwsze promotorem pomocniczym mógł zostać tylko ten, kto posiada stopień doktora, po drugie, jeśli chodzi o możliwość zatrudniania na stanowisku pracownika samodzielnego osoby ze stopniem  doktora, wystarczającym rozwiązaniem jest dotychczasowy artykuł 21a. Tryb realizowania tak zwanego doktoratu wdrożeniowego nie powinien być zupełnie odrębną ścieżką nabywania stopnia doktora w zakresie czy to nauk stosowanych czy społecznych – mówił w Sejmie poseł Włodzimierz Bernacki z PiS.

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży wniosła także, aby Sejm przyjął poprawioną nowelizację. Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że wprowadzenie ustawy przyniesie wiele korzyści polskiej nauce, gospodarce i społeczeństwu.

– Po pierwsze, do rozwoju kontaktów między jednostką naukową, a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Po drugie – do intensyfikacji badań naukowych o potencjale komercyjnym. I po trzecie, umożliwi zdobycie przez przyszłego naukowca doświadczeń w zakresie działalności badawczo-rozwojowej – wyjaśniła Joanna Borowiak z PiS.

Z kolei opozycja ocenia negatywnie rozwiązania zawarte w ustawie. Chodzi m.in. o wybieranie przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych przez premiera czy o decydowanie przez urzędników o warunkach konkursu na stypendia na doktorat wdrożeniowy.

– Opinie towarzyszące projektowi są negatywne. Ponadto do pani premier i pana wicepremiera Gowina skierowany został list otwarty, wyrażający oburzenie i oceniający zdecydowanie ujemnie te zmiany – poinformował poseł Włodzimierz Nykiel z PO.

 Projekt krytykowała również Nowoczesna.

– Wysoki Sejmie, jako Nowoczesna, analizując ten projekt, wysłuchaliśmy przedstawicieli środowiska naukowego. My naprawdę wysłuchaliśmy te opinie, również na komisji. Nie dają nam one mandatu do bezwarunkowego poparcia przygotowanej nowelizacji – stwierdziła poseł Joanna Schmidt z Nowoczesnej.

Także klub Kukiz‘15 ma wątpliwości co do niektórych zapisów, jednak projekt popiera.

– Mając jednak na uwadze oczywiste korzyści dla nauki i społeczeństwa polskiego wynikające z przepisów procedowanej ustawy, choć żywot jej pewnie będzie krótki, bo trwają prace nad systemowym uregulowaniem funkcjonowania szkolnictwa wyższego, klub poselski Kukiz‘15 opowiada się za jej przyjęciem – powiedział poseł Józef Brynkus z Kukiz‘15.

Nauka powinna być kołem zamachowym polskiego społeczeństwa i biznesu. Zmiany, które nadchodzą, mogą spowodować, że tak się w końcu stanie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl