fot. PAP/Rafał Guz

Min. J. Czaputowicz przedstawi informację o zadaniach polskiej polityki międzynarodowej na rok 2019

Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawi dziś posłom z Komisji Spraw Zagranicznych informację o zadaniach polskiej polityki międzynarodowej na rok 2019.

Tzw. expose szef resortu na sali plenarnej wygłosi jutro. Będzie to główny punkt trzydniowych obrad niższej izby parlamentu. Dorocznemu wystąpieniu dotyczącemu priorytetów polskiej dyplomacji w bieżącym roku będzie przysłuchiwał się m.in. prezydent Andrzej Duda.

Senator PiS Jan Maria Jackowski podkreśla, że nie zmienią się zasadnicze kierunki polityki zagranicznej. Zdaniem polityka, jedną z ważniejszych kwestii w tzw. expose szefa MSZ będzie pogłębianie współpracy w ramach NATO.

Ważny będzie wątek, na jakim etapie jest pogłębianie i zacieśnianie współpracy w ramach NATO, jakie są szanse na to, że nasz poziom bezpieczeństwa w oparciu o zwiększoną liczbę wojsk natowskich w Polsce będzie osiągnięty i w jaki sposób widzimy ułożenie naszych stosunków z naszymi partnerami w Unii Europejskiej, ponieważ jesteśmy w przededniu przemeblowania w UE. Mamy wybory do Parlamentu Europejskiego i będzie nowa komisja już za kilka miesięcy, więc jest ważne, jakie stanowisko, jakie pozycje Polska w tej ogólnoeuropejskiej dyskusji przymnie – mówi Jan Maria Jackowski.

Tzw. expose ministra spraw zagranicznych będzie też niejako podsumowaniem tego, co działo się w naszej dyplomacji w ostatnim roku. Po przedstawieniu przez ministra Jacka Czaputowicza prezentacji zadań polityki zagranicznej, w Sejmie odbędzie się debata nad informacją szefa MSZ.

Jacek Czaputowicz funkcję szefa polskiej dyplomacji pełni od stycznia ubiegłego roku. Na tym stanowisku tym zastąpił Witolda Waszczykowskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl