fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Dr H. Karp: „Prezydent Duda jest skazany na silną konfrontację z medialną maszynerią III RP”

O medialnych atakach na Andrzeja Dudę, atutach głowy państwa w konfrontacji z mediami reżimowymi, a także medialnych reakcjach, jakie mogą pojawić się w związku z wizytą prezydenta w Berlinie – mówiła dr Hanna Karp, medioznawca, w środowej audycji Aktualności dnia na antenie Radia Maryja.

W trakcie kampanii wyborczej dziennikarze „Newsweeka” pisali o partyjnych powiązaniach Andrzeja Dudy z Unią Wolności, co – ich zdaniem – polityk zataił w swoim oficjalnym życiorysie. W ostatnich dniach tygodnik zaatakował prezydenta, twierdząc, że koszty jego prywatnych wizyt w Poznaniu pokrywało państwo. Wątpliwym jest – według gazety – aby wyjazdy Dudy do Wielkopolski były związane z pełnieniem mandatu posła.

O medialnych atakach na głowę państwa mówiła dr Hanna Karp, medioznawca, w środowej audycji Aktualności dnia na antenie Radia Maryja.

Prezydent Duda, choć może tego jeszcze w pełni nie widać, jest skazany na bardzo silną konfrontację z całą medialną maszynerią III RP. Ta maszyneria będzie jego głównym oponentem. (…) Ta konfrontacja będzie wyglądała inaczej niż w przypadku mediów, które mówiły o prezydencie Komorowskim. W przypadku byłej głowy państwa media pełniły rolę warstwy ochronnej – podkreślała wykładowca UKSW i WSKSiM.

Dr Hanna Karp wymieniła liczne atuty prezydenta w konfrontacji z mediami reżimowymi.

Przede wszystkim prezydent jest ciągle na początku, wciąż jest tajemnicą, jest nieodgadniony i nierozszyfrowany, a także umie zaskakiwać. Jednym z pierwszych atutów Andrzeja Dudy jest aneks do raportu WSI. (…) Rzeczy, które są w aneksie mogą być gwoździem do trumny zarówno dla Platformy, jak i szeroko pojętego środowiska medialnego. (…) Pamiętajmy również o tym, że w kancelarii prezydenta odbywa się audyt. Nie wiadomo, co on wykaże. Różnego rodzaju funkcjonariusze medialni – ci, którzy bronili byłego prezydenta – bardzo obawiają się tego momentu. W tej chwili wyłaniają się z niego rzeczy skandaliczne – tłumaczyła medioznawca.

Wciąż nie wiadomo, co stało się z aneksem do raportu o likwidacji Wojkowych Służb Informacyjnych. W niedawnym wywiadzie dla portalu wpolityce.pl Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślił, że nie ma go zarówno w kancelarii tajnej, jak i na terenie BBN-u.

W dalszej części rozmowy dr Hanna Karp mówiła o medialnej narracji związanej z wizytą Andrzeja Dudy w Niemczech. Jak wskazywała wykładowca UKSW i WSKSiM, media niemieckie mogą wykorzystywać swoje wpływy w Polsce do atakowania prezydenta.

Jasnym jest, że tego rodzaju prasa (red. polska prasa będąca własnością niemieckich koncernów medialnych) będzie starała się być echem opinii prasy niemieckiej, czyli tej, która bezpośrednio reprezentuje interesy obywatela niemieckiego i pani kanclerz Merkel. (…) Prezydentowi będzie zatem bardzo trudno docierać do polskiej opinii publicznej tzn. przedstawiać własne stanowisko. Jego głos oraz opinie ministrów, którzy będą mu towarzyszyć – można liczyć się z tym – będą bardzo zniekształcane. Będą tłumaczone na opak i znajdą echo w całym systemie mediów w kraju – dodała medioznawca.

O podziale narodu kreowanym przez media i urzędującą władzę mówił red. Wojciech Reszczyński w czwartkowych Rozmowach niedokończonych na antenie Radia Maryja. Jak wskazywał, prezydent – chcąc budować wspólnotę w narodzie – nie będzie reagował na przemysł pogardy, z którym – w ocenie redaktora – najprawdopodobniej mamy do czynienia.

Jeżeli się społeczeństwo podzieli, zantagonizuje, wówczas za pomocą jednej grupy można wpływać na drugą, można sterować i osiągnąć swoje cele. Obserwujemy aktualnie w Polsce bardzo ciekawy eksperyment związany z obecnością w naszym życiu publicznym prezydenta Andrzeja Dudy, który chce budować wspólnotę. Wiemy już, że nie będzie on reagował na te wszystkie zaczepki, na ten przemysł pogardy, który chyba wraca po to, żeby uświadomić ludziom, że niczego nie zbudują, jeżeli będą w stanie kryzysu wywołanego podziałami – tłumaczył red. Wojciech Reszczyński.

Przypomnijmy, że w najbliższy piątek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Berlinie. Wśród podejmowanych przez niego tematów pojawi się najprawdopodobniej kwestia konfliktu na Ukrainie czy wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Całość rozmowy o. Dariusza Drążka CSsR z dr Hanną Karp w środowej audycji Aktualności dnia do odsłuchania [tutaj].

RIRM

drukuj