Białystok: Upamiętniono żołnierzy niezłomnych walczących na Kresach

Podziemie niepodległościowe walczące na Kresach wspominano podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Dyrektor miejscowego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk zaapelowała o publiczne upamiętnienie – m.in. w nazwach ulic i szkół – „niezłomnych kresowych”.

Wojewódzkie obchody święta w Białymstoku miały miejsce w środę przy budynku kina Ton, w którym przed laty odbywały się publiczne procesy żołnierzy podziemia, w których skazywano ich na śmierć. Przy tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznych represji złożono kwiaty.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, iż uroczystości są hołdem dla tych, którzy walczyli o niepodległość, integralność terytorialną, demokrację i wolność w kraju.

„Bo na tych wartościach chcemy też realizować te nasze polskie losy w latach, w których żyjemy i przekazać te wartości naszym potomnym” – mówił wojewoda.

Wspominano m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po 1944 r. pozostali na ziemi grodzieńskiej i nowogródzkiej, by „bronić rodaków przed sowiecką machiną zła”. Jak powiedziała dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk, tych którzy „zostali na ziemiach utraconych”.

Podkreśliła, że była to walka beznadziejna, ze świadomością, iż jej kresem będzie śmierć.

„Ile poświęcenia, męstwa, determinacji było w tych ludziach, by pozostać za pojałtańską granicą dla dobra współobywateli, by żarliwie trwać przy ideale +nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny+” – powiedziała Bojaryn-Kazberuk.

Zaapelowała o „pamięć o niezłomnych kresowych”.

„Oddajmy im ulice, oddajmy im place, niech patronują szkołom i instytucjom, by ich imiona – jeśli nie mogą zostać wykute na nagrobnej tablicy – zapisały się w naszej świadomości i przestrzeni publicznej. Tu, na Białostocczyźnie i w Białymstoku, jesteśmy najbliżej nich” – mówiła dyrektor oddziału IPN w tym mieście.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl